| alexandruvlaicucristian a întrebat:

Sunt un student in anul 1 la o facultate de chimie si din dorinta de a ajuta elevii cu examenul de bacalaureat as dori sa scriu o culegere de probleme. Stiu ca nu e un lucru usor, ma gandesc la o munca de aproximativ un an, insa momentan doresc sa stiu anumite detalii. Nu prea stiu cum ar trebui sa procedez. Am dreptul de a scrie o carte in conditiile in care de abia trec anul 2? Daca da, dupa ce o scriu, unde ar trebui sa merg... Va rog sa imi dati cateva detalii, ar fi recunoscator! Multumesc frumos!

2 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Binenteles ca ai dreptul sa o scrii. Ai dreptul sa scrii orice vrei tu, atata timp cat nu incalci vreo lege.

Dar de la a avea dreptul sa scrii o culegere pana la a publica o culegere si a avea succes este cale luuunga.

Dar de curiozitate, ce te face sa crezi ca poti sa scrii o culegere de chimie mai buna decat cele care exista deja? Ai avut niste rezultate extraordinare in domeniu?

| oz_1736 a răspuns:

Eu cred ca culegerile trebuie sa fie conforme cu materia aprobata pentru anul de studiu. Tu nu stii ce va fi aprobat. Sunt multi dinozauri in domeniu care depun intai manuale pentru aprobare si apoi culegerile. Cam asa cred ca decurge procesul