| KolG a întrebat:

Sunt un tanar de 18 ani, doar ce am absolvit liceul si tind catre un liceu militar. Am ales chestia asta pentru ca tatal meu este militar si m-a indrumat spre aceasta meserie. Nu ca imi displace dar as vrea sa incerc ceva ce ma pasioneaza. De cand eram mic am iubit mereu animalele, adica orice animal il gaseam afara il aduceam acasa, de la un gandac pana la o pasare/caine etc. De mic traiesc in casa cu animale, am avut caini, pisici, reptile, papagali si majoritatea inca stau sub acoperisul meu. Voiam sa va intreb daca stiti cumva vreo facultate care implica animalele. Doar am auzit ca poti ajunge biolog sau cercetator de specii, dar nu stiu ce trebuie sa fac pentru asta. Stie cineva vreo facultate care implica animalele? Am o conditie, fara VETERINAR, pentru ca am niste principii si cand vad de exemplu un animal ranit, imi e foarte greu doar sa-l ating pentru a nu-l rani. Pur si simplu nu pot. Ma reppet, daca stiti vreo facultate in genul asta, va rog sa-mi spuneti!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte simplu: facultatea de zootehnie.

| RoCkKiD a răspuns:

Sincer...nu.

E adevarat ca exista joburile care tin de biologie dar in Romania sansele sa prinzi unul si sa si fie bine platit..sunt mici. Poti face o facultate de biologie din pasiune dar e greu de crezut ca vei prinde un job... poate la o gradina zoologica dar si alea sunt triste la noi.

| christine99 a răspuns:

Zootehnie

| Daniel323 a răspuns:

Deci ai terminat un liceu si vrei sa mai faci unul, cel militar.Bun, bun, bun.
Si iti plac animalele dar nu vrei sa le vezi cum sufera.
Carne mananci?

| KolG explică (pentru Daniel323):

Academie militara, scuze.
Da, mananc carne.