| XxxBestKillerxxX a întrebat:

Terminat clasa a VII-a, si deja ma gandesc la clasa a VIII-a si la liceu. Eu as opta pentru mate-info, si as vrea sa merg la liceul Gheorghe Sincai Cluj. Problema mea este ca chiar daca media mea generala nu a scazut inca sub 9.50, sunt putin speriat de media la matematica, nu stau prost adica media la matematica pe clasa a VII-a mi-a iesit 7.5. Intrebarea mea este daca am media la matematica undeva la 8 in gimnaziu o sa imi puna probleme la liceu? Una dintre profesoarele mele mi-a spus ca eu am media 7.50 la matematica si vreau sa merg la mate-info. La celelalte materi stau destul de bine mai putin engleza. Cat de mult conteaza mediile luate in gimnaziu la matematica pentru liceu?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu conteaza cam deloc. Media nu, ce ai in cap, da! In liceu e totul diferit la matematica (nu si regulile de baza, adunari, scadari, radicali, fractii etc.) in liceu trebuie sa fii atent inca din clasa a9 la matematica si sa intelegi foarte bine. Ca daca ai lipsuri si nu prinzi de la inceput...foarte greu iti va fi in clasa a11 si a 12. Daca stii ca iti place matematica si esti constient ca o vei intelege, si ai medie de intrare, mate info este un profil foarte bun. Dar nu si asa usor happy bafta happy

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Gass93sv):

Greu nu va fi niciodata pentru acela ce invata si intelege din timp. Dar da, ai dreptate, mai ales acum ca s-a bagat diferentiat. La profil real, chimie-biologie ai diferentiat si romana si mate mai usoara si intrii oriunde vrei la facultate, pe cand la mate-info trebuie sa ti toci creierii pentru un 8-9. Evident, acum depinde de fiecsre liceu si profesor in parte. Deci, sfat! Nu te du la mate-info, daca stii ca nu te descurci la matematica sau daca nu o vei putea intelege, la fel si cu informatica. Poti alege chimie-biologie, este un profil la fel de bun si cu mult mai usor. Bafta!