| candy1cliff a întrebat:

Salut! Știu că sunt facultăți din România care predau cursurile în engleză, doar că nu sunt prea lămurit legat de acestea.

În primul rând, știe cineva dacă sunt facultăți de sociologie care să predea cursurile în engleză? Dacă da, ce facultate/în ce oraș? În plus, ca să intri la cursurile în engleză, trebuie să dai un examen anume acolo sau se poate direct cu un examen TOEFL/IELTS/Cambridge?

Mulțumesc! happy

9 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Și vrei sa risipim din timpul nostru prețios ceva ce poți face și pe cont propriu folosind google, nu?

| candy1cliff explică (pentru Catrice):

Întrebarea este adresată celor care cunosc răspunsul. Dacă nu știi să răspunzi, nu trebuie să lași comentarii. Am căutat și nu am găsit, așa că am venit aici în speranța că poate cineva deține aceste informații.

| Frank51 a răspuns:

Se specifică limba în denumirea facultății, dacă nu atunci este în română. Se dă un examen înainte de admitere sau după admitere, în unele cazuri se poate echivala cu certificat.

| Catrice a răspuns (pentru Frank51):

Și e logic ca dacă facultatea are doar cursuri în limba romana ca nu exista în limba engleză. Puține facultăți se fac la noi în engleza, astea mai importante gen medicina, drept.

| Frank51 a răspuns (pentru Catrice):

Nup. La mine există o specializare în limba engleza la fiecare facultate. Mai mult decât atât, exista și în franceza și germana.

Eu urmez o facultate tehnică în limba engleză, apoi vreau sa fac master tot pe engleză, deja sunt foarte multe în limba engleză, as putea spune 1 din 2.

| Catrice a răspuns (pentru Frank51):

Deci facultatea ta are și ceea ce cauta ea.
Sa ii zici facultatea, orașul, adresa, media de admitere sa nu se mai obosească sa caute.

| candy1cliff explică (pentru Frank51):

Mulțumesc pentru informație!

| candy1cliff explică (pentru Catrice):

În primul rând, sunt un „el". În al doilea rând, eu personal nu înțeleg ce mai cauți pe aici dacă tot ce faci este să aduci comentarii cu o tentă arogantă. Nu toți am avut ocazia să primim informațiile necesare legate de facultăți și nu toți reușim să le găsim. Din ce știam, acesta este un site destinat întrebărilor care pot să primească răspunsuri pertinente, nu ca ale tale. Nu am venit aici să fiu trimis pe Google, ci să primesc niște informații de la persoane care au habar despre ce este vorba, oricât de mici ar putea fi acestea.

| Catrice a răspuns (pentru candy1cliff):

Se presupune ca întrebi când nu găsești ceea ce cauți.