| grindina a întrebat:

Abia am intrat in clasa a 7-a si vreau sa spun ca nu inteleg nimic la matematica : ((( Din clasa a 5-a nu prea mai înțeleg nimic, am avut o profesoară de la care nu înțelegeam nimic niciodată. Acum inca terminam materia de clasa a 6-a si vreau ajutor, meditații nu ma lasa maica-mea sa fac, spune ca nu am nevoie. Niște sfaturi va rog?

SI tin sa mentionez ca daca as intelege matematica chiar cred ca mi-ar placea, deci as fi destul de fericit sa o invat : D

5 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Cauta pe YT exercitii explicate. Incearca sa intelegi modelele din manual si sa le faci. Citeste cu atentie definitiile si cere si ajutorul colegilor care stiu mai bine mate. Bafta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să înțelegi mate, ai nevoie de imaginație și să îți spună cineva ce spiriduși minunați se ascund în spatele semnelor și formulelor.
Uite o lecție a mea despre ce este acela un număr.
https://dosarelexsikix.blogspot.com/2018/12/linia-dreapta-1-limbaje.html
https://dosarelexsikix.blogspot.com/2018/12/linia-dreapta-2-numere.html
https://dosarelexsikix.blogspot.com/2018/12/linia-dreapta-3.html
Să îmi spui dacă ai înțeles ce am scris eu acolo.
Apoi mergi pe You Tube și cauți.
Lecții de matematică clasa 1
https://www.youtube.com/......tps?/watch
Sunt multe multe și bine făcute.
Apoi lecții de matematică clasa 2, până ajungi la clasa ta.
Succes.

| Ineys a răspuns:

Colegi care se pricep sa te ajute.

| eckblume a răspuns:

Pui temele pe brainly.ro si rogi sa iti explice pas cu pas modalitatea de rezolvare.
Mai poti pune intrebari pe anidescoala.ro si vei primi raspunsuri.
Iti rogi prietenii/colegii sa te ajute.
Vezi exercitiile de la clasa daca sunt asemanatoare cu altele care sunt explicate pe Youtube.
Intreaba-ti profesoara daca iti poate aduce materiale de aprofundare.
Spune-i mamei tale ca ai nevoie macar de cateva ore de meditatie.

| Jack99 a răspuns:

Salut. Sunt pe Youtube o gramada de video-uri cu toate subiectele de care ai nevoie. Daca stapnesti limba engleza cu atat mai bine, daca nu găsești si in romana suficiente. Scrie pur si simplu ce te intereseaza si o sa apara un clip unde ti se explica partea teoetica si se rezolva si exercitii. Baftă!