| RazvanChriss a întrebat:

Salut TPU!

Achille se spune doar tendonului sau si lui Achilles sau Ahile din filmul Troia? Ma refer daca este corect cand vorbesc despre Ahile din film sa scriu si Achille?

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Exista pentru acest nume mai multe grafii.Numele folosit in terminologia medicala este cel mai aproape de cel grecesc.Trebuie folosit exact asa "Achilles" fiindca are consacrare stiintifica internationala.Cand te referi la eroul din epopeea lui Homer poti folosi si forma Ahile asa cum apare in literatura sau film, adica adaptat limbii romane.