| Marian2314 a întrebat:

Salut tpu.Acum 2 zile s-a deschis la noi in sat mini-market.Am mers sa cumpar ceva cu un prieten si dintr-o data se baga 2 copii in fata noastra.Eu zic catre el tu nu stii sa stai la rand? El spune:noi am intrat primii in magazin. Dupa ce ies afara ii zic asa:Copile invata sa stai la rand ca nu ai 7 ani de acasa. Dupa ce i-am spus asa a inceput sa ma injure, erau 2 copii vai de capul lor..cu greu m-am abtinut sa nu ii bat si am tacut din gura.Cum pot sa evit astfel de fenomene? Am 18 ani si nu vreau sa am probleme cu politia mai ales ca sunt inscris la scoala de soferi. Urasc satul asta e prin de copii prosti crescuti si chiar imi pare rau ca m-am nascut intr-un sat unde bunele maniere, respectul si ce-i 7 ani de acasa nu exista.Cand ii spui la unul adevarul ba te injura sau in cel mai rau caz dai de niste nebuni de-a dreptul si te-ar si lovi.P:S satul se cheama Poienile de sub Munte! Si nu e prima data cand se intampla din astea...

19 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ar trebui sa iei atitudine.
Mergi la directorul scolii si reclama situatia, generalizat!
E datoria INCLUSIV ai celor din invatamant sa invete bune maniere copiişor, inca de mici, daca acasa nu sunt invatati!
E rusinea gradinitei si al scolii daca copii n-au respect fata de altii, dar mai tarziu vor face de rusine si comunitatea (atat satul, cat si intreaga tara, daca pleaca in strainatate)!

| Marian2314 explică (pentru Bula):

Ce ai spus tu deja este din păcate adevărat.

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

O sa ii rada in nas directorul scolii dintr un sat la asemenea doleante ale lui. Sa fim seriosi

| Bula a răspuns (pentru suntserios):

In acel caz se poate merge cu o petitie semnata de mai multi la Inspectoratul Judetean sau chiar si la minister!

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Hahahaha, chiar crezi ca o sa ajunga la minister o petitie in care cineva va reclama doi copii ca s au bagat in fata la coada la magazinul din sat.

hai ca esti amuzant

| Bula a răspuns (pentru suntserios):

Petitia nu pentru 2 copii, ci pentru introducerea orelor de bune maniere, inca din varsta prescolara si scoala elementara! Iar nota de purtare sa fie in functie de comportamentul insusit a elevului.
Degeaba se fac ore de religie, daca nu se invata si cum sa se comporte civilizat...

| cristimihailov a răspuns:

Fa precum altii: cauta civilizatia in alte tari.

| Dalmore a răspuns:

Astia sunt peste tot laughing. Gresesti tu ca te iei in gura cu ei si dupa 2 zile inca rumegi la asta. Ignora-i.

| d3javw a răspuns:

E plin de prosti pe pamantul asta, daca te consumi pentru fiecare retard pe care il vezi o sa faci fire albe, ce e drept e faptul ca la sate in Romania cel putin intalnesti multe persoane needucate iar daca tii neaparat invata, lupta si muta-te de acolo.Mult succes!

| Marian2314 explică:

Nu e vorba ca ma mut.Pracic aici m-am născut și am crescut.Dar am avut o copilărie de rahat crede-mă vin alții din satele alea uitate de lume...nu am cuvinte deci în satul asta Poienile de sub Munte oameni needucați peste tot(sunt unii care merita tot respectul).

| Marian2314 explică:

Ma refer ca nu îmi place sa fiu violent ma abțin sa ignor înjurăturile adresate, dar nu este ușor.Tot ce îmi doresc este sa termin școala de șoferi și să merg în armata(bineînțeles dacă voi putea pentru ca din pacate nu am terminat liceul și am rămas cu 10 clase)atat imi doresc.

| elena97890 a răspuns:

Astia sunt si la orase mari, ignora.i altceva n.ai ce sa le faci

| Natalie4u a răspuns:

Cel mai bun sfat după părerea mea ar fi să nu te cobori la nivelul lor. Daca ai puțină răbdare, urmăreşte acest marerial:
https://youtu.be/cMTJHSqC9n4

| Marian2314 explică (pentru Natalie4u):

Nici nu ma gândesc sa ma cobor la nivelul lui și nici nu o voi face.Multumesc pentru acest documentar!

| DragosTrandafir a răspuns:

Bate-i in argumente si ameninta-i nu strica sa le dai si una dupa ceafa uneori, Cel mai bine anunta-le parintii daca nu vrei sa fii ca Danii Mocanu
FUNA PLS

| magibuci a răspuns:

18 ani sigur nu ai, si mai usor e sa taci

| nebunudenoi02 a răspuns:

Ar fi bine sa vii in Bucuresti si sa faci scoala de soferi aici la noi in Bucuresti

| AndreiToni2002 a răspuns:

Nu ii mai bagi in seama... ii lasi sa faca ce vor si gata