| Marian2314 a întrebat:

acum 3 săptămâni am fost la profi cu un prieten.Am stat la rand cu un prieten și dintr-o data se baga 2 copii în fata noastră.Eu le zic voi nu știți sa stați la rand? Ei zi noi am fost primii în magazin.Ok eu cu prietenul meu ieșim afară și eu le zic la copiii aia asa:învățați să stați la rand ca nu aveți 7 ani de acasă. Dupa care ei au început sa ma înjure.Ok după 3 săptămâni îl prind pe unu într-o zona mai retrasa, dar erau pe acolo vreo 10 12 case.Ok l-am luat la rost i-am zis sa recunoască ca m-a înjurat.El cu un prieten faceau mișto după care ii dau un pumn tare în față și cade direct jos.Am 18 ani și fac școala de șoferi.Nu știu ce sa fac eu cred ca ala va chema băieții mai mari sa ma bata.Ce sa fac? Sa ma bat iar? Pot scăpa cumva de asta? Nu mai am nici o treaba cu băiatul ala, dar vad ca vrea sa se răzbune...mi-e frica sa nu ma scoată de la școală de șoferi.Va rog ajutați-mă cu sfaturi!

41 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce fel de om esti tu, daca batii copii mai mici ca tine, fiind evident in inferioritate.
Acum, daca tot le-ai tras-o, eu cred ca meriti cu varf si indesat o bataie, de la cineva de seama ta, nu de la niste copilasi.
Pregateste-te sufleteste, ca vei primii curand, ceea ce ai dat pe nedreptate.

| Marian2314 explică (pentru Violleta2022):

Nu-mi place sa ma bat.Si îmi pare rău că l-am lovit.Eu am vorbit frumos cu el, dar m-a luat de prost și m-a luat valul.Doar suntem oameni, dar în satul meu nu exista colaborare doar înjurături și batjocura.Am greșit e adevărat și dacă as putea rezolva cumva ceva va rog niște păreri..Nu m-am simțit mai bine nu am dormit toată noaptea din cauza ca l-am bătut...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marian2314):

Probabil ca nici pe taica-su copilului nu i-ar place sa te bata, dar nah... poate-l ia valul si te pocneste, taman cum ai facut si tu cu copilasul ala.
Daca erai om cu creier, nu loveai un copilas!
Pentru asta si eu ca femeie, ti-as trage doua palme peste ochi.
sa te fereasca dumnezue sa puna mana taica-su pe el, sa vezi atunci daca nu cumva isi ppierde si el firea si-ti scapa asa, din greseala, vreo 2-3 pumni.
Baiete, nu ai nici o scuza, ai lovit un copil si nu aveai acest drept!
Daca taica-su decide sa faca plangere la politie in loc sa te bata el, crezi ca-i mai bine?

Daca ai bun simt si chiar iti pare rau, du-te la parintii lui si cere-le iertare, acum, cand inca nu s-au luat masuri impotriva ta!
Vezi, poate nu se ajunge la tam-tam in satul vostru, sa te arate oamenii cu degetul, sau sa fii nevoie sa faci poze de permis, cu ochii vineti.

| Marian2314 explică (pentru Violleta2022):

Nu am bătut în viata mea în copil.E prima data...da-mi dumneata un sfat ca să reglementez problema asta. Daca e sa mănânc bătaie nu e problema o sa suport.Am suportat și în generala și am crescut fără tată.Nu are cine sa ma apere în fine, dar nu cred ca nici ție nu ți-ar plăcea sa își bata joc niște copii/fete ca ți-ai luat bătaie și cine știe poate te mai pocnesc ca o sa vadă ca nu faci nimic.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marian2314):

Ti-am spus deja, scoala-te si du-te la parintii acelui copil si cere-le iertare ca le-ai batut copilul.
Poate te vor intelege si ierta, inainte sa mearga la Politie sa depuna plangere impotriva ta, sau sa angajeze vreun bataus, sa te snopeasca in bataie.
Daca chiar regreti ceea ce ai facut, pleaca chiar acum catre parintii baiatului si cere-le iertare!

Sincer, eu ca parinte, te-as rupe in bucati daca mi-ai fii lovit copii.
Am 2 copii mari, dar inca nu mi-a venit nimeni la usa sa mi se planga de comportamnetul lor. Din punctul asta de vedere, sunt o mama mandra, de educatria pe care le-am dat-o.

| Marian2314 explică (pentru Violleta2022):

Dar cum ar fi mai bine sa vorbesc cu părinți lui sau eu cu el personal?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Pai tu le-ai dat educatie, dar prin sate vezi mai mult analfabeti care se cred valorosi ca incalca reguli/se leaga de cineva. In opinia mea, le e extrem de frica astora sa-i faca ceva pe cale legala, cine stie cu ce ii gaseste si tot pe ei ii ia.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marian2314):

Cu copilasul nu ai ce vorbi, ca nu va intelege si s-ar putea sa fie speriat ca vrei sa-l bati din nou. Iar daca se apuca sa tipe si sar vecinii, s-ar putea sa te lege si sa te duca ei la Politie.
Tu trebuie sa vorbesti cu parintii, ca de acolo va veni pericolul sa manaci bataie, sau sa ti se faca plangere la Politie.
Eu tot nu inteleg de ce preferi sa alegi cai care nu te vor ajuta, dimpotriva, risacnd sa intrii mai rau in belea.
De ce doamne iarta-ma, nu ai fost pana acum la parintii baiatului?
Cu cat targi de timp, cu atat risti ca ei sa ia deja masuri si sa-ti inrautatesti situatia.

| Marian2314 explică (pentru Violleta2022):

Ma vor reclama la polițe.Am auzit de la un prieten.Acum ce sa fac?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marian2314):

Mai baiete, du-te odata la printii baiatului si vorbeste cu ei.
Ca statul pe internet si vorbitul cu prietenii nu te salveaza!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum bre sa prinzi pe unul needucat dupa 3 saptamani sa il pocnesti. Te ai simtit mai bine fiind ditai smardoiul?
Sper sa iei si tu putina bataie.

Nu vad legatura cu scoala de soferi.

| dannyel86 a răspuns:

Tu le-ai reprosat ca nu au cei 7 ani de acasa. Asta stii, dar poate trebuie sa-ti reamintesti ca prin violenta nu rezolvi nimic. happy
E normal sa te aperi cand esti lovit, dar sa pornesti tu agresiunea, in situatia data, e umilitor.winking
Si pentru ce? Pentru un loc la coada?
E necesar sa inveti ca uneori e mai bine sa ignori raul minor facut de cineva, decat sa il amplifici. Poate acel baiat nu va chema "trupa" sa-ti dea o lectie, dar tu vei sta cu frica in san ca te va bate "tat-su" sau "frate-su".
Poate ai noroc si nu se ia nimeni de tine, dar data viitoare controleaza-ti nervii si atitudinea razbunatoare si gaseste o cale pasnica de a corecta un comportament urat al altcuiva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru dannyel86):

Mie altfel mi se pare treaba. Asta s-a saturat de satul in care sta si nu a mai rezistat... Toti fiind la fel, cum a zis si Caste, copii retardati, facand zilnic asa s-a scapat sa-i bata. E ceva normal daca nu se intampla des.

| Marian2314 explică (pentru anonim_4396):

Eu am făcut școala generală și știu cum e.Am trecut prin multe am luat bătaie și se luau fără motiv.Eu sunt genul de persoana îmi vad de treaba și nu ma încep primul, dar la faza aia m-a luat valul și cu ăștia nu au ce vorbi ca deja cum te-au văzut cum te lovesc.Acum nu pot sta sa ma bata trebuie sa ripostez.Hmm ce prost pot sa fiu...

| aXy99 a răspuns:

Calmeaza-te. N-o sa patesti nimic. Numai gura e de copiii astia mici care, am observat si eu, au devenit foarte tupeisti si nesimtiti. Momentul in care trebuia sa te impui era la magazin cand s-au bagat in fata, dupa 3 saptamani a fost tardiv ce ai facut. In fine, asta e, probabil o meritau. Inainte cei mai in varsta erau respectati.

| Clorox a răspuns:

E o diferenta aici, e vorba de nivelul tau de inteligenta si despre modul in care te-ai injosit pentru ca niste copii s-au bagat in fata ta, nu e ca si cum te-ar fi omorat, sunt copii, da dovada tu de cei 7 ani de acasa si nu ii baga in seama. Lucru care nu s-a intamplat, asta arata nivelul tau de educatie si 'cei 7 ani de acasa'.
Ideea e alta, cel mai probabil n-o sa se intample nimic, ai gresit, sper ca ai invatat din asta si vei sti ce trebuie sa faci in viitor. Fapta e consumata.

| Marian2314 explică (pentru Clorox):

Nu exista sa nu ți se întâmple ceva.Chiar îmi pare rău am greșit.Cred ca as vrea sa vorbesc cu băiatul ala și sa îmi cer scuze, dar nu cred ca e cu vorba bună. Vorba bună e doar pentru cei slabi si prosti la noi în sat...

| Clorox a răspuns (pentru Marian2314):

Atunci indura cat mai stai acolo si pleaca, daca e sa vina cineva sa te amentinte sau ceva de genul pur si simplu ii zici ca tipu' a inceput sa te injure.

| Marian2314 explică (pentru Clorox):

Planul meu e asa. Vreau sa obțin permisul de conducere după care ma duc în armată.Am 10 clase nu am mai vrut sa merg la liceu nu mi-am ascultat părinți am vrut sa lucrez peste hotare.Am văzut cum este, dar deja e prea târziu sa ma întorc la școală...am o viata de rahat e adevărat sunt o persoana sensibila, nu-mi place sa ma bat, dar ma scăpat valul...

| raMLesS a răspuns:

"*Eu le zic voi nu știți sa stați la rand?* Ei zi noi am fost primii în magazin"
Fii mai autoritar, intreaba-i pe un ton mai superior "De ce nu stati ma la rand?" sau spune-le "Stai ma la rand" si nu ii lasi sa se bage.
Eu rareori am cedat locul la magazin, lasam doar batranii in fata, in rest, poate sa fie si un munte de om ca tot nu ma dau, n-am nici o obligatie.
".Ok după 3 săptămâni îl prind pe unu într-o zona mai retrasa, dar erau pe acolo vreo 10 12 case"
N-avea sens sa te mai iei de ei dupa 3 saptamani, totusi, copiii aia find retardati, daca te-au vazut mai moale sau ti-au vazut vreo slabiciune, incep imediat sa faca misto.
De mine faceau oamenii uneori misto cand eram mai mic, dar cu timpul am devenit mai autoritar si nu mai am aceasta "problema".
Stai linistit ca in realitate nu stie nimeni sa se bata ca un luptator adevarat laughing Daca se intampla sa se ia cineva mai mare de tine incearca sa ii explici, si pastreaza distanta, daca vezi ca te ia de gat sau mai stiu eu ce, dai in el ca ciobanu tati, nu ezita, daca nu-l bati tu te bate el.
Chiar daca e mai mare decat tine, nimeni nu rezista la 2-3 pumni bine amplasati, da-i fix in moaca daca se ajunge aici.
In schimb, daca el incepe sa dea primul si iti nimereste vreo 2 pumni stersi, ia distanta, nu sta sa dea si fereste-te, chiar daca simti ca fierbi de nervi nu te arunca sa dai pentru ca atunci isi da el "comboul" laughing Ia o mica distanta, un metru, ala o sa vina in viteza in spre tine si atunci dai si tu.
Aparentele inseala, chiar daca-l vezi mai corpolent, nu inseamna ca e mai "tare".

| Marian2314 explică (pentru raMLesS):

Chiar nu vreau sa ma mai bat...sunt confuz în momentul asta.Ma refer ca nu a văzut nimeni bătaia doar 2 prieteni de ai mei...l-am lovit de 3 ori și m-am oprit.Eram și eu prost ca m-am băgat la mintea lui

| raMLesS a răspuns (pentru Marian2314):

Daca nu s-a luat nimeni de tine pana acum, nu te mai bate nimeni.

| Marian2314 explică (pentru raMLesS):

Și dacă ar fi sa o iau o merit.O sa îl caut sa ii cer scuze.Eu sper sa ma înțeleagă

| Dalmore a răspuns:

Esti un gunoi.

| Dalmore a răspuns:

Daca esti asa sensibil la vorbele unor COPIII, dar esti in stare sa dai in ei ca un animal, spanzura-te, panseluta mica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copiii sunt retardati in general. La varsta ta ar trebui sa ai mai mult creier in capul ala. Scoala de soferi nu e pentru oricine. In niciun caz pentru persoane atat de sensibile. Daca te injura unu in trafic ce faci, ma? Plangi? Cum naiba ai trecut testul psihogic nu stiu.

| Marian2314 explică (pentru anonim_4396):

Ascultă aici.In primul rand nu sunt nebun și în al doilea rand suntem oameni și toți greșim.Nu sunt o persoana violenta e prima dacă în viata mea când am lovit un copil.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte adevarata treaba cu scoala de soferi. Unii o iau ca pe o jignire daca le spui ''Nu e pentru oricine''.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă nu săvârsești vreo infracțiune care ar duce la anularea permisului(în cazul tău orice ține de condus), n-are nicio treabă cu școala de șoferi.

| Marian2314 explică (pentru anonim_4396):

Încă nu am permis...curand îl voi obține

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu l-ai omorat nu patesti nimic laughing dar de acum inainte sa stii sa nu te mai pui la mintea lor, ii ignori mai bine

| PumpkinDoll a răspuns:

Pe bune man? l-ai batut dupa 3 saptamani ca ti-ai adus tu aminte ca s-a bagat in fata la magain? Nu vreau sa se inteleaga ca trebuia sa-l bati atunci sau ceva **** de genu, nu trebuia sa-l bati deloc, ca te-ai luat putin de el e altceva. Faci atata atmosfera ca s-a bagat un copil in fata ta la supermarket.Si eu cand mergeam cu bicicleta se gaseau toti prunci sa urle sau sa injure cand treceam pe langa ei, i-am ignorat si nu s-a intamplat nimic.Stai linistit ca si eu am luat bataie o gramada in generala, tot degeaba si n-aveam ce sa fac.Aia cu ''Te spun lu' X'' nu e valabila si e si penibila.Cand ma duceam acasa si ma vedea taica-miu trebuia sa-i ic ca ''Nu stiu cum am facut si am venit cu ochiu de coltul de la banca''ca daca nu ma lua si el.Asta nu inseamna ca trebuie sa incepi si tu sa faci la fel.

| Marian2314 explică:

Oameni buni.Am auzit de la cineva ca mi-a făcut reclamație la poliție.Nu are vânătăi nu a fost la spital sau internat o zi cică în septembrie va veni tatăl lui.As avea probleme la școala de șoferi?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marian2314):

Ce tot ii dai cu scoala de soferi intruna?
Las-o masa de scoala, ca si asa nu ai nevoie de ea, daca te duci la munca in strainatate!
Dam cred ca ai putea avea probleme cu scoala de soferi, daca ti se intocmeste dosar penal de la plangerea copilului, daca cumva a adus certificat medico legal cu loviturile primite.
Tu nu ai de unde stii daca are vanatai, ca l-ai batut si el a fugit, nu ai stat tu langa el primele 2-3 ore sa vezi cum au aparut vanataile, deci, habar nu ai daca are vanatai, sau daca s-a dus ori nu la spital.
Oricum, daca maipierzi timpul pe forumrui intreband ca un fricos in stanga si dreapta ce sa faci, fara sa fugi la prima ora la oamenii aia, inainte ca ei sa plece la Politie sa depuna plangere, nu te mai mira si nu te mai intreba ce vei face.
Depinde ce pretentii au, poti cere bani, poti cere judecarea cazului tau de violenta samd.

| Marian2314 explică (pentru Violleta2022):

Am fost in strainatate.Acolo fara permis esti un nimeni, dar eu vreau sa merg in armata dupa ce imi iau permisul.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Marian2314):

Permisul este un act necesar doar cand ai masina.
Daca nu ai masina si nici loc de munca, la ce-ti trebuie permis?
In plus, daca vrei sa mergi in armata, lasa naibii permisul, ca nu vei sofa timp de 1-2 ani, sau cat vei fii in armata.

| XminyoongiXx a răspuns:

Daca nici tu nu poti sta linistit, nu prea ai ce face. Evita zona, stai mai mult in casa. Inca o bataie nu cred ca e solutia. Oricum atata timp cat nu ajungi pe la politie nu cred ca e vreo sansa sa te scoata de la scoala de soferi.

| Marian2314 explică (pentru XminyoongiXx):

Adică? La ce te referi? Vrei sa spui ca dacă mă duc la politie o sa am probleme cu școala de soferi? Ok stau și mănânc bătaie și a 2 3 zi o sa facă toți mișto de mine ca nu voi putea merge nici afara.Eu l-am lovit și îmi pare rău, dar l-am lăsat în pace deja dar ei vor răzbunare.Ok și ce sa fac? Sa ma spânzur? Cum spun unii aici? Nu am înțeles voi sunteți asa perfecți de ma judecați asa? Eu v-am cerut un sfat/ajutor nu sa ma judecați.Ps am greșit îmi pare rău dacă pot cumva sa rezolv ceva... vreau sa fiu un om mai bun nu m-am simțit bine ca l-am lovit gândiți-vă nu am dormit noaptea din cauza asta

| Sp3cTrA1 a răspuns:

Eu te inteleg si pe mine m-au injurat o gasca de copii in parc si eram cu un prieten am reusit sa prind unul i-am dat una in fata si in burta si dupa a spus ca sunt un animal prost si M**e tie dupa i-am vazut pe toti cu pistoale cu bile si m-am ascuns si mai erau cu 2 copii de vreo 16 ani cam asa mie imi iera foarte frica dar si ei au sarit la mine la bataie... am fost in aceeasi sitoatie

| VeronicaMicle a răspuns:

Copiii aia aveau o scuza ca nu au deocamdata mai multa minte de atat. Tu, in schimb, fiind mai mare nu prea mai ai scuze.
Daca ti-o incasezi si tu la randul tau, atunci se poate spune ca s-a facut dreptate.
No hard feelings.