| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU! Am auzit ca se va preda de la anul educatie sexuala? Voi ce parere aveti? Este nevoie de asa ceva?
Dar de educatie financiara? Ce parere aveti?
Care ar fi mai importanta din punctul vostru de vedere, educatia sexuala sau educatia financiara?

18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand, este necesara educatia de BUNE MANIAERE!

Educatia financiara, sexuala, asemanator si altor materiale trebuie inatate treptat, la nivelul de dezvoltare a varstei elevilor.
Principalul e ca, tanarul/a cand va intalni o situatie, sa stie "cu ce se mananca", cum sa interpreteze si sa trateze aceea problema.

| Catrice a răspuns:

Dacă o preda popa, e perfecthee hee

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu stiu de ce trebuie sa fie una mai importanta ca cealalta. Atat educatia sexuala, cat si educatia financiara face parte din educatia unui individ.

| Werrich a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Înainte să îmi dai eronat și nefolositor pentru ca iti place sexul învață gramatica limbii române!

| halogen001 a răspuns:

Ambele sunt necesare, dar cea sexuala are intaietate. Cea financiara poate sa mai astepte fiind mai utila in clasele mai mari.

| CassiusAlexander a răspuns:

Am făcut educație financiară și la cât de praf a fost materia aia, orice materie e mai importantă.

| Smolbean a răspuns:

Bună! Despre educația sexuala sunt și pro și contra. Da, e necesara. Dar doar pana la un punct: sa învețe copiii despre igiena, protecție, sarcina, menstruație, etc. Lucruri de baza. Nu as dori sa se prezinte și partea de lgbtq. Da, este necesar sa îți formezi o cultura generala, despre ce înseamnă fiecare, dar aici intervin și lucrurile religioase, unde nu toți sunt de acord cu acest fapt. Și cred ca dacă s ar prezenta și asta, mulți nu ar dori ca pruncii lor sa participe la ore, și astfel s ar pierde esențialul.
Despre educația financiara... DA, ABSOLUT NECESARA! Trebuie sa înveți cum sa economisești, ce înseamnă dobândă, credit, și tot ce tine de sfera asta. Mi as fi dorit sa fi învățat asa ceva când eram în școală.
Sper ca învățământul sa evolueze și voi, generațiile care vin, sa fiți mai învățați, și într o Românie altfel.

| Hope1992 a răspuns:

Ambele.Educatia sexuala e importanta ca poate asa scade riscul fetelor de a face copii la varste nepotrivite, sa aiba grija de sanatatea trupului ei.E benefic si pentru baieti.
Dar si educatia financiara ar trebui sa se predea, poate asa invatam sa ne descurcam mai bine cu fiecare leu care intra in portofelul nostru.

| Werrich a răspuns (pentru Hope1992):

In Marea Britanie se face educația sexuala de la 4 ani și cea mai tanara mama are 11 ani.

| Hope1992 a răspuns (pentru Werrich):

Nu exista padure fara uscaciuni. Eu cred ca este mai bine ca lumea sa fie informata,tin minte ca in copilarie cautam simgura informatii ca nu puteam sa vorbesc cu mama mea. Sexualitatea nu e ceva rau daca o faci dupa o anumita varsta,asta trebuie sa li se implementeze in cap oamenilor,sa nu fie ceva interzis,ca sa doreasca fructul oprit,dar nici sa creada (de la anturaj) ca esti defect daca nu o faci cu toata lumea. Majoritatea oamenilor au internet astazi,crezi ca le este tare greu sa caute o prostie sau sa intre pe site deochiate si sa vada acolo toate tampeniile. Nu iti poti supraveghea copilul non stop,asa ca mai bine ti-l transformi intr-un prieten careia sa ii spuna tot,sa ii ceara sfaturi. Daca tu ii spui faci ca mine altfel nu e bine, ii dai o educatie proasta din punctul meu de vedere si ii stirbesti din viitoarea personalitate, dar ce stiu eu, mai am multe de invatat. Eu mi-am dat doar cu parerea aici, nu imi pasa daca cineva chiar tine cont sau nu big grin.

| InRezevor a răspuns:

Ed financiară pro, logic, și ed sexuala dar mai importanta prima. Uite cat de săraci sunt est-europenii, după ce că suntem pe penultimul loc în ceea ce privește salariul minim, ultima e Bulgaria, iar primul stat e Luxemburg.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru InRezevor):

Si crezi ca daca se face educatie financiara o sa fie est-europenii mai bogati?

| InRezevor a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Da, într-un fel. Că oricum mulți români nu știu să își admistreze banii, nu își fac un plan niciodată. De ex utilități-50% din veniturile din casa, distracții și unde de mai duce românu la piscina etc-35%, investiții sau economii-15%. Asta e un capital sănătos pentru orice țară.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru InRezevor):

Eu cred ca educatia financiara nu se refera la administrarea veniturilor lunare. Orice om cu scaun la cap - si taranul cu 4 clase daca mai exista - stie sa-si administreze veniturile. Cine nu stie, nu le va face, nici cu educatie financiara, nici fara.

| InRezevor a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nu știu ce ai auzit tu despre ed financiară, dar de fapt chiar despre asta e vorba. Și nu, nu știe până și taranul cu 4 clase. De ce crezi că se împrumută? De ce ajunge sa nu își plătească datoriile și facturile la timp? De ce cheltuie banii pe băutura și țigări? Dar se pare că nu înțelegi, las-o așa

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru InRezevor):

Tu nu traiesti in lumea reala. Cine se imprumuta? Taranii? Foarte putini si in sume mici.
Ajung unii sa nu-si plateasca la timp facturile nu din lipsa de educatie financiara. Facturile nu le platesc din cauza lipsei veniturilor. Tu crezi ca daca le faci educatie financiara la elevi, unii din ei nu o sa mai dea banii pe bautura si tigari cand vor fi adulti? Sau vrei sa zici ca daca nu le faci educatie financiara toti fac acest lucru, iar dac le faci atunci doar unii?! Asta vezi tu prin educatie financiara si economica?
Daca la folosirea veniturilor lunare ale unei familii se refera eductia financiara, vai de cunostintele tale. Las-o asa.
Educatia financiara se refera, in principal la modul de gestionare a unei afaceri si a intelegerea notiunilor financiare in diferite situatii. Dar nu numai si nu stau eu sa-ti explic. Or fi si ceva notiuni de gestionare a bugetului familiar, dar este putin.
Cat priveste stiinta taranului cu 4 clase sa-si gestioneze veniturile, aici ai dat chix. El stie sa si le gestioneze. Si am exemplul bunicilor mei, care discutau despre cum sa foloseasca fiecare venit pe moment si in viitor, facandu-si planurile necesare.
Tu crezi ca daca ai trait la oras, taranul este prost. Macar daca ai fi citit Morometii si ti-ai fi dat seama ca nu-i asa. Ca or mai fi si din acestia, dar si la oras is cu carul.
Eu, din fericire, cunosc foarte bine si satul si orasul. Pot sa fac o comparatie intre ele. Socrul meu - taran cu 4 clase, la 87 de ani stia mai multa politica, adica ce se intampla in tara si in lume si avea mai multe informatii decat mine.

| InRezevor a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Pe baza căror iformații spui tu astea? Din auzite? Ai fost vreodată într-o țară în care se practica educația financiară?
Lasă-mă dr.cu cu politica ta că e clar dacă la un domeniu ai trecut la altul și ai dat-o pe "cunosc eu persoane"

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru InRezevor):

Documenteaza-te si apoi mai discutam.