| Tony998 a întrebat:

Am avut o perioada in care nu invatam mult (dar luam 9 si 10) si totusi nu prea le retin! Cum imi pot reaminti si sa invat in prezent mai eficient si rapid?

Răspuns Câştigător
| KenNine a răspuns:

Asa eram si eu.Citeam lectia fix inainte de ora.O singura data imi era suficient, dar eram foarte atent cand preda.Nu eram atent la ora ci doar ascultam lectia cu mare grija chiar daca faceam nebunii la ora.Profa imi zicea "Lasa ca te ascult ora viitoare."Nici nu imi notam lectia ci doar luam cu imprumut lectia de la cineva si cam atat.Cu cat invatam cu multa nigaleala asa repede ma perdeam si nu mai stiam nimic.Sau poti invata vizual daca ai memorie vizuala.

2 răspunsuri:
| kta1999 a răspuns:

Eu cred că nu invata-i asa mult, asa sunt profesorii să te încurajeze, acum cred că eşti pe clasa a 8 a, iar profesorii sunt mai drastici cu voi. Îți sugerez să stai mai mult să înveți, să îți cumperi un memorator sau să te duci la meditații.

| Play_Viktor_1975 a răspuns:

Ai putea sa scrii ideile principale pe o foaie si dupa retine ce ai scris...sau ai putea sa le inveti logic.Alta idee ar fi sa iti imaginezi ca tu deja stii lucrurile alea si o sa vezi ca iti va veni mult mai usor dupa sa le inveti.Dar nimic nu se poate intempla fara ajutorul tau.Retine asta.Trebuie sa contribui cu ceva...adica sa te concentrezi totusi pe ceea ce ai de facut. Sper ca te-am ajutat.