| TOMMYCASH a întrebat:

Am de gand să urmez un liceu sportiv.

Cum fac? Mă duc la liceul respectiv sau semnez ceva in scoala? Că trec in a-8-a

Răspuns Câştigător
| Darius_Tamigio_1999 a răspuns:

Salut. Prima data termina 8 clase, dai examenul de clasa a 8 a (capacitatea) și după ce se afișează rezultatele ești chemat la scoala de care aparții ca sa notezi pe o foaie la ce liceu vrei sa ajungi. Și in funcție de medie reusesti sa intrii sau nu. Spor.

| TOMMYCASH explică (pentru Darius_Tamigio_1999):

Eventual mă pot duce să mă interesez? sau apare acolo pe fisa liceul?
(SCUZE C0AIE DAR SUNT GREU DE CAP.)

| Darius_Tamigio_1999 a răspuns (pentru TOMMYCASH):

După ce ai notat liceul. O sa te anunțe data la care se afișează lista elevilor admiși la liceu. Gen, te duci la liceu acela sportiv de care aparții și verifici afișele cu clasele a 9 a. Dacă apari acolo, ești intrat. Dacă nu apari, e din cauza mediei. Din ce cunosc eu, liceul sportiv din fiecare judet in parte nu cere o medie mare și in unele cazuri nu se cer probe sportive pentru a intra in el.

| TOMMYCASH explică (pentru Darius_Tamigio_1999):

Că liceul este la 33km de casa mea si nah laughing)

4 răspunsuri:
| PeggyRock a răspuns:

Înainte de Evaluarea Națională (undeva în luna mai), se susțin probele de aptitudini sportive. Dai examenul, iar repartizarea se face înainte de repartizarea computerizată. Asta înseamnă că vei ști înainte dacă ai intrat și, dacă nu, vei putea să te înscrii și la alt liceu. Te poți interesa din timp la liceul sportiv din localitate, în ce constau probele sportive. Succes!