| anonim_4396 a întrebat:

am intrat la un liceu tehnologic pe profilul de filologie si vreau sa stiu ce se face acolo ca sa stiu la ce sa ma astept, multumesc!

Răspuns Câştigător
| GeorgicaIgt17 a răspuns:

Salut Alex!
In primul rand, felicitari pentru reusita ta, cei patru ani de liceu sa fie una dintre cele mai frumoase perioade din viata ta! Acum, cu privire la intrebarea ta, si eu am optat pentru profilul filologie, te asigur ca este unul dintre cele mai usoare, cu precadere clasa a 11-a si a 12-a, spun asta deoarece in clasa a 9-a si a 10-a inca se mai enumera matematica, chimie, biologie, fizica, te mai confrunti cu ele desi profilul nu este de asa natura. Se pune accent pe limba si literatura romana, unde vor fi analize literare lungi care trebuie invate, constituind subiectul 3 la Bacalaureat; apoi accentul cade si pe limbile straine ( engleza si franceza), istorie si geografie. In rest, materii la care te poti recrea, desen, muzica, sport. Depinde si de liceu, dar filologia in mare asta presupune. Mult succes!

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| RedHairCarrot a răspuns:

Teze semestriale la romana, latina, engleza si de ales intre istorie/geografie. 4 ore de romana pe saptamana, 3 de engleza, faci matematica, fizica si chimie pana in clasa a 11-a, dupa care o sa faci o materie numita Stiinte doar odata pe saptamana, iar restul locurilor o sa fie ocupate de opționalele alese de clasa dintr-o lista. In clasa a 9-a o sa faci logica, a 10-a psihologie, a 11-a economie si a 12-a filosofie, ca materii obligatorii. Bacalaureatul o sa il dai la romana, istorie si o materie la alegere dintre geografie, logica, psihologie, economie, filosofie. Latina o sa ai de doua ori pe saptamana in unii ani.

| User4352 a răspuns:

Sa chiulesti de la ore,sa ai de mancare, daca este ceva magazin mare lângă liceu trebuie sa găsești o gaură în care sau sa poti sări gardul fara sa te vada ala ce stă la poartă(paza), sa faci prieteni cât mai vagabonzi(ca sa te ajute sa chiulesti Si de preferat repetenți ca ei au mai multa experienta in a fugi de la ore), țigări, bere si cam atat!

| AlexTeodor00 a răspuns (pentru User4352):

Amice, nu stiu ce ai facut tu la liceu, dar eu nu ma duc sa devin un drogat si sa am probleme dupa, nu imi fac eu anturaje proaste cum ai avut tu, imi pare rau de tine ca ai ajuns asa =]]

| User4352 a răspuns:

*sa găsești o gaură în gard în care poti iesii

| robert356727727 a răspuns:

Salut la ce liceu ai intrat și din ce localitate?