| Baies_Miruna_Andreea_1992 a întrebat:

am nevoie de ajutor. Am de invatat Praslea cel Voinic si merele de aur demonstratia ca apartine basmului popular. Eu invat adica retin foarte greu si uit repede. Si vreau sa stiu cum pot retine mai ușor. Dau funda

Răspuns Câştigător
| DanielVălean a răspuns:

Nu invata mecanic si pe de rost, uiti foarte repede ceea ce inveti in modul asta. Cum am invatat eu la romana? Foarte foarte simplu. Am invatat logic. Ce inseamna asta? Am luat demonstratia generala pentru basme si am tot incercat pe cate un basm, pana cand am reusit sa creez eu singur una.
Ca sa fie basm, din cate stii si tu, banuiesc, e nevoie de cateva caracteristici, precum : specie a genului epic, modurile de expunere, momentele subiectului, iar apoi detaliezi despre caracteristicile basmului: binele invinge raul (povestesti cum invinge Praslea), numarul magic (de obicei e 3, 7, 9 sau 12), numar magic adica numarul care se afla aproape peste tot (3 fete de imparat, 3 fii de imparat... ), obiectele magice (merele de aur). Celelalte caracteristici nu e nevoie sa ti le scriu aici ca le gasesti oriunde pe net sau in caietul tau de romana, eu doar am incercat sa te ajut sa inveti logic, cum s-ar zice, mai ales la literatura. In literatura nu e nevoie sa inveti mecanic, totul iese de la sine. Multa bafta! Invata sa inveti cum trebuie.

3 răspunsuri:
| Cσcσ a răspuns:

Salut!
Ca sa retii totul trebuie sa nu te mai gandesti la alte prostii gen: ce o face vecina afara, ce a mai postat colegul de banca pe Facebook etc. Adica sa-ti golesti mintea de prostiile astea si sa te concentrezi numai pe ce ai de invatat.
Succes!

| IanaMal a răspuns:

Daca iti place sa canti sau sa citesti, citeste-o ca pe o carte repede incat sa o retii si sa o intelegi, sau ia-o ca pe o poezie si invat-o! si cand citesti concentreaza-te nu te gandii decat la ce este reprezentata cartea ...multa bafta!