| ahile411 a întrebat:

am nevoie de ajutorul vostru. Trebuie sa fac in Libreoffice un tabel cu numarul de animale si pasari si locul unde au fost vazute (pe o harta caroiata). Cum sa fac ca odata ce completez locul, el sa apara automat pe harta caroiata sub forma de punct, astfel sa se creeze zonele unde au fost vazute. (ex: locul e la H6, el sa apara ca punct pe harta tot la H6). Multumesc!

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

In LibreOffice sau alt office poti crea cel mult baza de date.
Plasarea unui obiect grafic pe un grilaj invizibil de grafica este mai dificil, sau chiar imposibil.

Mult mai usor este daca scrii un program de cateva randuri intr-un limbaj care stie sa gestioneze baza de date, cat si coordonatele grafice.
(cel mai simplu se poate scrie in limbajul GW Basic, unde ar fi necesare mai putin de 100 randuri de programare)