| Alexandru_Ionut_1999_yOGF a întrebat:

Am nevoie urgent de o informatie. Am avut simulare la romana si ne-a dat sa scriem un roman interbelic... eu am scris "morometii" si nu sunt sigur ca e interbelic. Pe net zice ca e interbelic, dar unele site-uri zic ca e postbelic. Lamuriti-ma.

Răspuns Câştigător
| Ssssmokin a răspuns:

"Morometii" este un roman postbelic, fiind scris dupa al doilea razboi mondial. La interbelic ai fi putut scrie: Ion, Ultima...intaia, Baltagul

10 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Tu înțelegi măcar ce înseamnă interbelic? laughing

| Alexandru_Ionut_1999_yOGF explică (pentru supadeceapa):

Stiu. Crede-ma. Imi place foarte mult istoria, si stiu ca interbelic inseamna "intre cele 2 razboaie mondiale". Dar am crezut ca Morometii e interbelic.

| Plato a răspuns:

Din pacate pentru tine, Morometii e postbelic.

| ywar a răspuns:

Eu cred ca e din cauza telefonului si pozelor pe care ti le faci in oglinda. Eu pot sa pun pariu cu cota buna ca iei sub 5, 5 puncte la bac happy
Asa tata! Generatia asta nu mai trebuie sa invete. Da-o in mortii ei de invatat. Manageri direct! Salariu 7000 lei.

| Alexandru_Ionut_1999_yOGF explică (pentru ywar):

Te anunt ca am luat 6.40, dar la subiectul 3 nu mi-a punctat absolut deloc. Si iti garantez ca iau bacalaureatul, chiar si cu pozele mele facute in oglinda? In concluzie, generatia mea nu e una pierduta!

| ywar a răspuns (pentru Alexandru_Ionut_1999_yOGF):

Ti se pare ca 6.40, este o nota buna? Este suficient sa fie o nota sub 6 si ai pierdut examenul.
Eu spun ca generatia voastra este una pierduta pentru ca voi nu mai respectati reguli, nu mai faceti ce trebuie sa faca elevii si copiii la varsta aceasta, nu mai stiti ce-i respectul fata de cei ce au mult mai multi ani ca voi si exemplele pot continua. Va trageti de sireturi cu profesorii... pe vremea mea, cand eu eram in scoala, daca eram obraznici iti lipea profesorul una de vedeai stele albastre. Acum... vai de noi.

| Yurisa a răspuns:

Vai de tine... laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

rolling on the floor

| xZeRo a răspuns:

Salut, Alexandru! Morometii este un roman postbelic, deoarece a fost publicat dupa terminarea razboiului(chiar daca a fost scris in perioada interbelica).
Un fost coleg de-al meu a facut aceeasi greseala ca tine, acum este student la medicina veterinara in Bucuresti.

| Alexandru_Ionut_1999_yOGF explică (pentru xZeRo):

I-a punctat macar? Adica cate puncte i-a dat din 30?