| anonim_4396 a întrebat:

Am o dilema si de aceea apelez la cei care considera ca stiu raspunsul din aceasta mare comunitate. Asadar, daca un candidat a fost admis la unul dintre programele de studii de tip master, in sesiunea din iulie 2017, poate sa beneficieze de transportul in comun gratuit, inainte de inceperea anului universitar?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Numai daca a fost student in anul trecut. Respectivul candidat va fi masterand doar de la 1 octombrie, pana atunci nu are nici un drept. Dar va avea dreptul de student pana la 30 septembrie in anul in care termina

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Logic ar fi ca acel candidat sa fie student inca de cand a fost admis la acel program de studii si nu de la inceperea anului universitar.

| Brigaela a răspuns (pentru Brigaela):

Nu e deloc logic, el a fost admis pentru anul 2017-2018, va fi student cand incepe anul respectiv. Tu daca iti cumperi bilete azi pentru un concert anuntat maine, ar trebui ca concertul sa inceapa imediat ce ti-ai cumparat tu biletul?

5 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Daca se ofera transportul gratuit pentru studenti in orasul respectiv, tot ce-ar fi de facut, ca sa demosntreze ca e student, ar fi eliberarea unei adeverinte de la secretariatul facultatii.

| anonim_4396 explică (pentru CM7YRE):

Oare carnetul de student nu se poate dobandi inainte de inceperea anului universitar?

| CM7YRE a răspuns (pentru anonim_4396):

Adeverinta tine loc de carnet, plus unele facultati "cer" bani pe carnet, Asta tine de facultate, si stiu ca se vizeaza dupa inceperea anului scolar. Intreaba cel mai bine la secretariatul facultatii, acolo o sa-ti spuna sigur. Sau precizeaza ce facultate, in ce oras.