| Alex2526 a întrebat:

am o intrebare. Am 3 de 3 la matematica si am un profesor comunist nu te trece, nu primeste cadouri, ce pot face sa promovez?
Dau funda!
Cum sa le spun parintilor de note deoarece se enerveaza si imi este foarte frica ca ma pot bate?

25 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Ce vîrstă are acest profesor al tău?
Tu și la română stai prost. Și la această materie ai un profesor „comunist"?
De regulă se spune că un cîine bun este acela care este rău.
Tu trebuia să te alarmezi după primul 3, nu după al treilea.
Ca să poți rezolva problema este să iei toată materia de la începutul anului.O lună tragi caun sclav.
Cînd crezi că te - ai pus la punct poate mai poți salva ceva.
Și - apoi o corigență nu e sfîrșitul lumii.
Înveți toată vara și la toamnă dai corigența.
În cel mai rău caz... rămîi și tu o dată repetent.
„Repetitio est mater studiorum", a spus „ englezul".

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa inveti

Bula
| Bula a răspuns:

Vorbesti frumos cu profesorul, ii ceri ajutorul si inveti + multe exercitii ( SI in afara temelor! ).
Altfel risti sa ai o medie cu care ramai repetent!

| sierra1 a răspuns:

Spune-ne urmatoarele
- Ce clasa ești
- cât ai media pe sem. I
- dacă notele tale sunt pe bune

| Alex2526 explică (pentru sierra1):

Clasa a 9-a media 5( toti care au trecut a avut 5 adica 14/30 elevi
Am 3 de 3 unul nu stiu de unde a aparut
Imi trebuie 7, 6 si 5 in teza, niste sfaturi? Daca ai nr sa vb pe wapp e perf
dau funda

| sierra1 a răspuns (pentru Alex2526):

Nu-mi da fundă!
Pe bune, nu e nici un secret. Ori clasa ta e nașpa (jumate au 5) ori profu e dus.
Nu mai scere sfaturi în disperare, mânuța pe carte. Poți să-mi zici DEMODAT dar aici e vorba de tine și aste e soluția. Baftă!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru sierra1):

Se poate sa fie si ceea ce zici sau profesorul e slab.
Intr-un an am avut un profesor de fizica la care nu intelegeam nimic cand preda, iar notele elevilor erau de la 7 in jos. La celelalte materii eram o clasa foarte buna, a doua din liceu.
Tatal unui elev, la o sedinta cu parintii, a ridicat problema fizicii si a spus urmatorul lucru: Daca o masina se comporta bine in mers cu mai multi soferi, iar cu unul nu, ce faci? Schimbi masina sau schimbi soferul? Anul urmator nu mai era in scoala.
Dar adevaratele cauze... nu le putem stii noi.

| LPCTSTR a răspuns:

Singura si cea mai buna metoda este sa te straduiesti.
Nu cred ca profesorul ti-a pus acele note degeaba, deci nu ai alte solutii.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Te apuci de inatat+ meditatii.

| anamariarot a răspuns:

Pentru că profesorul tău e drept nu înseamnă că e și comunist. Pe vremea comunismului așa se făcea, te mai trecea dacă-i duceai câte o „atenție". Asumă-ți faptul că nu ai învățat și pune burta pe carte... la notele astea ai nevoie de un 9 să îți iasă 4.50.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca era comunist, sigur primea cadouri. Nu mai vorbi aiurea si pune mana si invata.

Spune-le parintilor ca nu te descurci, poate te dau la meditatii, dar si acolo tot tu faci munca, tot tu trebuie sa te straduiesti sa intelegi.

Altceva nu-i de facut.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai trait in comunism?

| Raducons a răspuns:

Omul ala iti face un bine tie, tu nu-ti dai seama acum.
Un profesor serios asa se comporta, Tie iti trebuie un noua 9 ca sa promovezi.La parinti gasesti tu ce zguza sa spui, la asta suntem buni toti, indicat ar fi sa le spui ca sa te descarci si sa vezi ce sfat iti dau, pregateste-te cat de cat si dai corigenta si treci sau poate faci sa iei 9 se mai intampla.

| PumpkinDoll a răspuns:

Te duci si dai corigenta in toamna, ca daca ai 3 de 3 nu cred eu ca mai iei tu un 9 asa ca prin miracol ca sa treci, inveti si tu vara ca sa treci in toamna si oricum or sa afle daca ramai, mi se pare ca se da rahat d'ala de instiintare, bafta!

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Nu prea ai ce face in afara de a invata...

| kopli a răspuns:

Felicitari profesorului comunist! Nu primeste cadouri si nu te trece daca nu stii!
Daca si aprintii tai sunt comunisti "deoarece se enerveaza si imi este foarte frica ca ma poate bate", jos palaria!

| kopli a răspuns:

In 18 Martie 2018 aveai 16 ani (https://www.tpu.ro/......lata-nu/), in 25 Martie 2018 aveai 15 ani (https://www.tpu.ro/......cum-fac/), in 11 Aprilie 2018 aveai deja 17 ani (https://www.tpu.ro/......7-ani-1/). Care este realitatea? Dar la inceputul lunii februarie, mama ta a aflat ca erai corijent la engleza, desi tu i-ai spus ca ai media 7! Auzi, 7, nici macar 5. https://www.tpu.ro/......ijent-s-a/ Inteleg ca nu te intereseaza scoala ci doar sexul (majoritatea intrebarilor).

| alexandruanghel a răspuns:

Nu se mai poate salva semestrul asta. Cu 3 de 3 iti iese fff greu media 5 e imposibil.

| Alex2526 explică (pentru alexandruanghel):

Imi trebuie 7, 6 si 5 in teza si a spus ca o sa mai dam o gramada de teste/
Niste sfaturi te rog?

| AmazingONEx a răspuns:

Prima data i-a note bune, roaga-te de rpofesor sa te asculte ca asa va vedea ca iti doresti sa promovezi, iar parintilor le spui dupa ce iei note bune, sau de notele rele spui ca unii colegi au dat vina pe tine si te-a ascultat si n-ai stiut.Invata lectia de zi si raspunde

| tottoshi a răspuns:

Invata.

| tottoshi a răspuns:

Teoretic ai un 9 din bucati. Practic esti corigent.Pun-te cu burta pe carte!

| tudyx123 a răspuns:

Fac pariu ca esti un copil care joaca barbie simulator toata ziua...

| Volta17 a răspuns:

Eu zic să înveți pentru următorul test, iei o notă mare apoi le spui părinților de nota cea mică dar le spui că ai îndreptat.o și că nu se va mai repeta.