| Faucon a întrebat:

am o intrebare, am note de trecere la o materie, 4, 5 respectiv 5 in teza, normal imi iese media 5 pe semestrul 1. Are profesorul voie sa nu te incheie daca nu vrea? De exemplu daca vrea sa mai dea un test si tu nu participi, are voie pentru faptul ca nu ai participat sa nu te incheie cu ce ai?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de numarul de ore pe saptamana, trebuie sa ai atatea note, fara teza, cate ore pe saptamana ai la respectiva materie si daca n-ai numarul de note nu o sa-ti incheie media si vei fi amanat. Exceptie fac materiile la care ai doar o singura ora pe saptamana, la acestea numarul minim de note este de 2 note.
In cazul expus, daca ai 3 ore saptamanal, atunci trebuie sa ai 3 note, asa ca ar trebui sa participi la test, ca sa nu fii amanat.

| Faucon explică (pentru Ioandelasal):

Ideea este ca, am 3 ore pe saptamana, dar anii trecuti am avut doar 2 note + teza, ca si acum de asta ma gandesc daca chiar e nevoie

| Ioandelasal a răspuns (pentru Faucon):

Nu ca este nevoie, este absolut obligatoriu, asa prevede art.118 din Regulamentul-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"(4)Numărul de calificative/note acordate semestrial fiecărui elev, la fiecare disciplină de studiu, exclusiv nota de la lucrarea scrisă semestrială (teză), trebuie să fie cel puţin egal cu numărul săptămânal de ore de curs prevăzut în planul de învăţământ. Fac excepţie disciplinele cu o oră de curs pe săptămână, la care numărul minim de calificative/note este de două."
Profesorul si elevii sunt obligati sa respecte acest regulament.