| BunaZiuaMerio a întrebat:

Salut tpu.Am o intrebare.Cum fac apartenenta la liric? Prima oara dau definitia, apoi zic de ce opera respectiva apartine genului lirc, dar la primul rand(un prim argument) si al doilea rand(un al doilea argument) ce trebuie sa scriu mai exact? Ca doamna nu ne-a explicat.Pur si simplu ne-a dictat.

Va rog ajutati-ma.Maine dau test si tb sa stiu cat mai rapid

Răspuns Câştigător
| Denisa0954 a răspuns:

La primul argument poti spune de figuri dr stil si imagini artistice, le menționezi si dai exemple din text
Iar la al doilea, poti spune ca sunt prezente marci lexico-gramaticale ale subiectivității adică verbe, pronume, etc, la persoana 1, si la fel, mentionezi din text

1 răspuns:
| mastadont a răspuns:

La argumente poți să te legi de rimă, măsură, mărci lexicale ale subiectivității, etc.