| AdrianXD05 a întrebat:

Am o intrebare, daca termin scoala profesionala de 3 ani, fac si 2 ani de liceu seral, apoi iau bacul si pot sa imi gasesc alta profesie daca nu am fost prea inspirat de la inceput. Totusi intrebarea mea este bacalaureatul de la liceul seral este asemanator cu cel de la liceele de zi? (Mi-am ales o meserie care nu prea este platita in Romania dar as vrea sa raman in tara si sa imi aleg altceva de lucru). Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Examenul de bacalaureat este unul si acelasi pentru toti absolventii de liceu, indiferent forma de invatamant(zi, seral, frecventa redusa)!---doar unele probe de examen sunt diferentiate in functie de filiera, profilul si specializarea absolvite(http://www.calificativ.ro/......r-ai33268)

p.s. Daca nu-ti place calificarea pe care ti-ai ales-o te poti transfera fie in cadrul invatamantului profesional dar la alta calificare, fie din invatamantul profesional in invatamantul liceal. Citeste prevederile art.223 din actul normativ ROFUIP care reglementeaza transferul elevilor(in special, prevederile de la literele: "c","d' si "f" din link:http://www.avramiancucluj.ro/materiale/info_utile_noutati/transferuri.pdf )

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Diploma de bacalaureat este aceeasi si acorda aceleasi drepturi, indiferent de forma de invatamant sau profilul liceului, asa ca vei putea urma o facultate.