| Alexnix1 a întrebat:

Salut TPU!
Am o intrebare si sunt foarte curios de parerea voastra.
Sa zicem ca am 16 ani. Eu fumez constant(nu mult, sub jumatate de pachet de tigari pe zi). Problema este faptul ca mereu observ ca unele persoane sunt deranjate de fum si mi se adreseaza intr-un mod lipsit de respect. Vad privirea aia care spune"I-a uite-l si pe golanul asta." Nu cred ca este ok sa vii la mine si sa-mi spui sa nu mai fumez si sa ma injuri, atunci cand eu sunt in aer liber, sa zicem in statia de autobuz si oricum este vant. Da, inteleg, nu fumezi, te deranjeaza fumul, dar macar spune-mi sa stau mai incolo sau mergi tu mai departe. Nu te obliga frate nimeni sa stai langa mine. Macar vorbeste cu mine intr-o maniera respectuoasa.
Vad ca multe persoane considera ca daca fumezi/bei si ai sub 18 ani, esti automat un nesimtit si un incult. Am multi prieteni care au 15-16 ani si care au numai note de 10 la scoala, fumeaza si ocazional beau si au si un super respect. Mereu cedeaza locul in autubuz, vorbesc frumos, etc.
Deci, acum vine intrebarea mea:
E normal sa crezi ca daca un adolescent fumeaza/bea, e automat o persoana care nu are cei 7 ani de acasa si care se va purta urat?
Eu personal cred ca este un sterotip care nu se poate aplica, si sunt foarte curios sa aflu ce aveti de zis.

Răspuns Câştigător
| tusocalmcristi a răspuns:

Nu, este un stereotip prost facut de 2 mosi beti intr o statie de autobuz

42 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

E un stereotip care se aplica chiar mult. Nu uita ca Romanica era comunista acu 30 si ceva de ani. Daca te vedea cineva la dub 18 cu tigara sau bautura chema si un militian sa iti faca niste educatie cu cateva bastoane peste spate.

Azi tot ce ramane e sa se lege de tine direct, pentru ca ei chiar cred ca probabil nu ai educatie, sau ai parinti mult prea permisivi, si de aia fumezi.

| raMLesS a răspuns:

"E normal sa crezi ca daca un adolescent fumeaza/bea, e automat o persoana care nu are cei 7 ani de acasa si care se va purta urat?"
In multe cazuri da, la varsta aia ai altceva mai bun de facut, fumezi cand esti mai mare, esti stresat, etc... dar sa fumezi de la 16 ani mi se pare aiurea, si mai ales pentru ca o faci ca sa pari si tu cool.
Plus ca mi se pare aiurea sa dai banii pe tigari atat timp cat nu sunt banii tai.

| Sinner1 a răspuns:

Dragule,
Stiu ca te va deranja răspunsul meu!
Te rog renunță la fumat acum cât nu va fi foarte dificil pentru tine sa o faci!
Este un obicei stupid, face doar rău, nu mai este un fel de a socializa!
Eu ma lupt de ani buni cu dependenta aceasta și încă nu sunt smoke Free.

| bbb0 a răspuns:

Teoretic, la vârsta ta, nu ar trebui sa bei și sa fumezi, dar dacă ai cei 7 ani de acasa și esti manierat/ă atunci nu văd de ce s-ar lua lumea de tine, ignora-i

| Alexnix1 explică (pentru Sinner1):

Trebuie spus ca eu am peste 18 ani. In intrebare am zis "sa zicem ca am 16" pentru ca la fata nu arat deloc a 18 ani.
Incerc sa ma las de fumat, intrebarea mea era legata de faptul ca multe persoane aplica stereotipuri gresite.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stai linistit! De ce-ti pasa tie de ce gandeste lumea? Eu am inceput la 13 ani cu tigari Marasesti cu filtru (atunci aparusera) si nu este asa ca "Romanica" (urat mod de adresare. Lipsa educatie) era comunista. Si pe vremea comunistilor noi fumam. Cei mari doar ne spuneau ca nu este bine sa fumezi la varsta aia pentru ca organizmul este in formare si este afectat. A! Ca nu fumai fata de profesori, parinti, rude, vecini, era chestie de educatie si nu de comunism. Sa nu-ti mai spun ca aveam un coleg grec si care avea rude in Suedia. Varul lui avea 18 ani, era elev sau student, si nu fuma in fata profesorilor si parintilor. Tot asa faceau si colegii lui din acea tara. Era alta educatie. Acum cu cat esti mai impotriva curentului, cu atat esti mai laudat.

| Scorillo a răspuns:

Pentru a primi respect, trebuie sa-l meriti. Nu e de pomana.
Ratinamentul tau e super corect. Poti sa faci ce vrei cu viata ta - sa fumezi, sa bei, sa te droghezi,... orice/oricand atata timp cat nu ma deranjezi.
Singura mea problema - daca tu ai 16 ani, cine ti-a vandut tigarile/bautura - asi ridica "licenta de vanzare " celui care a vandut asa ceva minorilor (la 16 ani nu esti major, deci legal nu ai discernamant complet)
Si nu uita - societatea are nevoie de oameni respectabili ca tine = cineva trebuie sa sape santuri, sa mature trotoare, Oameni pe care ii respectam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Admit că și eu mai am acest stereotip și adânc, adânc spun ceea ce ai spus tu mai sus, despre voi, generația de acum, de fapt și despre generația mea, de acum un deceniu, de adolescenți, mai aveam gândirea asta uneori, eu nepracticând nimic din astea. Însă să spun așa, pe mine, oarecum, m-a salvat viciul meu mâncarea, în a-mi ține în frâu gândurile astea, adică îmi spun că dacă eu mănânc fără oprire și e clar viciul meu, de ce să mă deranjeze viciul altuia, doar pentru că este altul... Admit și varianta că între mâncare și tutun mai stau niște diferențe, eu mâncând și mai ales în intimitatea mea, nu deranjez pe nimeni, iar dacă să zicem ar fi doar la nivel de ochi, îmi trag niște haine mai lălâi și par aproape normală, dar la capitolul tutun intervine mirosul, ăla pe care am văzut că unii oameni îl au mai dezvoltat și sunt destul de nesuferiți la mirosuri. Recunosc că între oamenii fumători și cei nesuferiți de mirosuri parcă mai nesuferiți mi se par cei cu mirosurile. Adică e inevitabil să nu ai parte de astfel de chestii în viață și faza este că fumătorii sunt asumați, ei aleg să facă treaba asta, dar sunt oameni în Univers cu care viața nu a fost așa de roz încât să-și permită ba chiar alea primordiale, apa și săpunul și totuși viața îi ține și pe aceia în viață, are ea, viața, scopul ei de a ne arăta multe chestii atipice și nenormale. Ok, dar deja simt că mă abat de la subiectul tău...

Nu mai judec fumătorii și nici alcoolicii și pe nimeni, deoarece am fost judecată de fizicul meu și nu mi-a plăcut, și trăiesc cu proverbul ăla pe buze : "Ce ție nu-ți place, altuia nu-i face!" Și am auzit și vorba asta pe care aș considera-o un fel de refren mapamondic, pe care ar trebui să ne-o injectăm toți în cap : "Faptul că dacă nu păcătuiești, nu viciuiești cu aceeași monedă, nu înseamnă că tu nu faci ceva sau altceva." Toți viciuim sau păcătuim pe undeva cu ceva sau măcar o dată în viață.

Cât de modul de a spune și aici contează... Adică dacă pe cineva deranjază faptul că tu fumezi sau bei, ar trebui să-ți spună într-un mod cât mai ok să te îndepărtezi pentru că pe persoana respectivă o deranjază, acum depinde și de tine, dacă asculți de ceea ce a spus persoana respectivă sau bați în defensivă și tu vrei să stai acolo pentru că nu ai considera nimic greșit și tu vrei cu orice preț să rămâi acolo. Cumva aici intervine empatia ambelor părți ( a lor că se gândește și la sentimentele tale, atunci când îți transmite ceva mai rău sau până la urmă o poruncă, pentru că zicându-ți ție unde să te dai sau să mergi, creierul tău o percepe ca pe o poruncă și atunci modul cum spune face o diferență, dar și empatia ta față de persoana respectivă, prin faptul că tu înțelegi că acea persoană este poate mai sensibilă la mirosuri sau poate are chiar astm sau probleme de respirație ori alergii și simplul miros de fum le activează disfuncția asta). Ar fi mult de analiză aici happy dar iar simt că am intrat în prea multă analiză laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat tu fumezi in jurul altor oameni in spatiu public tu esti primul care arata lipsa de respect. Atunci de ce tu ai cere respect de la altii?

| DeMicUnCălător a răspuns:

Dacă aștepți respect din partea oamenilor de pe stradă, incetează să fumezi pe stradă.
Și eu fumez. Dar numai acasă unde nu derajez pe nimeni

| GabiDumitrescu a răspuns:

Stereotip? E ILEGAL SA VINZI ALCOOL si TIGARI MINORILOR! Nu iti convine ca se uita careva strimb la tine? Daca am trai intr-o tara normala, te-ar lua de urechi si ar suna imediat la politie, iar apoi n-ai mai ajunge acasa pana nu ar lua ditamai amenda, sursele tale de alcool si tigari! Iar el vine panselutul, minca-l-ar mamitzica, ca se simte ofensat cum se poarta altii cu el. Stereotip, auzi tu...

| Alexnix1 explică (pentru suntserios):

Eu stau la minim 5 metri fata de alte persoane atunci cand fumez.
Deci tu ce zici, ca ar trebui sa ma duc in pustiu ca sa fumez si eu o tigara?
Eu macar incerc sa mentin o distanta fata de alte persoane. Si oricum, e vant afara, nu poti sa zici ca fumul le ajunge in ochi. Nici macar nu se simte mirosul.

| Alexnix1 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am peste 18 ani, daca nu ai observat.
Totusi, la fata arat a 16 ani.
Eu nu am vorbit asa cu dvs., si exact despre asta vorbeam in intrebare.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Alexnix1):

" ar trebui sa ma duc in pustiu ca sa fumez si eu o tigara"

dap fix asta zic.
Mi se pare o mare nesimtire sa fumezi langa alti oameni.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E normal sa crezi ca daca un adolescent fumeaza/bea, e automat o persoana care nu are cei 7 ani de acasa si care se va purta urat?
Nu dar cred ceea ce spun statisticile. Media de viață pentru bărbați în România este de 59 de ani. Pentru fumători este de 49 ani.
Iar alcoolul scade speranța de viață cu 5 ani.
Dacă se combină tutunul cu alcoolul, efectul se amplifică.
Acestea se aplică.

| Alexnix1 explică (pentru suntserios):

Nu este ca si cum as sulfla fumul in fata cuiva. Nu cred ca locuiesti in Bucuresti, ca daca ai locui ai intelege ca nu prea ai unde sa te duci ca sa fumezi singur.
De obicei fumez in masina, dar daca trebuie sa folosesc transportul in comun si sa stau in statie, ce sa fac daca vreau si eu sa fumez? Macar sa imi spuna sa stau mai departe, dar totusi eu zic ca 10 metri distanta e ok.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Alexnix1):

Locuiesc in Bucuresti.
Stiu cate mici si inghesuite sunt trotuarele si statiile de autobuz. De aia e si mai enervant cand te afuma unul.

" ce sa fac daca vreau si eu sa fumez?"
te abtii pana nu deranjezi pe nimeni.

Ceri respect, ofera respect.

| Alexnix1 explică (pentru suntserios):

Este vina mea ca trotuarele sunt mici? Dupa cum am mai zis, oricum incerc sa stau mai departe fata de celalte persoane.
Si in tot cazul, mereu cineva fumeaza fix in mijlocul statiei. Macar trebuie, zic si eu, sa fie apreciat faptul ca eu incerc sa nu ii deranjez pe altii la fel de mult cum ii deranjeaza alti fumatori, fara suparare.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Alexnix1):

Atunci sa fii sanatos. Dar fumatul in public cand sufli altora fumul in bot tot un gest de doi bani ramane.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Alexnix1):

Nu mai cauta atatea scuze... serios acum.
E nesimtire sa fumezi in jurul altor oameni. Ca o faci tu, ca o face Gigi in statie sau Vasilica pe un trotuar ingust. E nesimtire. Punct.

Nu vrei sa deranjezi pe nimeni, fumezi la tine in casa, da nu pe balcon ca si acolo ii afumi pe vecini.

| Alexnix1 explică (pentru suntserios):

Inteleg perfect ca nu e ok sa fumezi in jurul altora, dar totusi consider ca fumatorii sunt discriminati.
Inauntru nu au voie, se duc afara.
Daca nici afara, atunci unde?
Am dat un exemplu cu statia de autobuz, poate sa fie oriunde.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Alexnix1):

A fuma nu este un drept garantat de nimeni, drept urmare nu poti fi discriminat. Simplu.

Ti am zis te duci acasa la tine si te afumi cat vrei.

| Alexnix1 explică (pentru suntserios):

Este foarte adevarat ca discutia asta tine de buna-purtare, nu de lege. Dar legea imi permite mie ca fumator sa fumez in aer liber. Nu incalc drepturile nimanui atunci cand fumez in public, dar ei, desi ma straduiesc sa stau cat mai departe posibil, vin langa mine sa ma injure. Pai daca nu vrei fum, pastreaza si tu o distanta. Eu stau mai departe, stai si tu. Ei incalca niste legi atunci cand ma injura pe mine, eu nu. Mereu le raspund cizilizat, dar nu are niciun rost. Trebuie totusi sa convietuim cumva, fumatori cu nefumatori, si nu cred ca injurandu-i pe cei care fumeaza contribuie in vreun fel.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Alexnix1):

Vezi tu, dreptul la sanatate este garantat de constitutie pentru fiecare cetatean, dreptul tau la fumat nu e legiferat de nimeni. Ba din potriva e chiar restrictionat in multe cazuri. Asa ca hai sa lasam balta discutie. Tine minte atat. Vrei respect, da respect.

| Alexnix1 explică (pentru suntserios):

Atat mai spun:
Chair trebuie sa ma injure? Nu pot sa vorbeasca normal?

| Fatamuntilor a răspuns:

Fumezi pe banii si sanatatea ta!
Sunt locuri publice in care fumatul este interzis(daca nu ma insel si in statii de autobuz).Eu as adauga si pe strada, pentru ca nu imi convine sa treaca unul pe langa mine care fumeaza.Chiar si pentru scurt timp.
In schimb as crea spatii speciale pentru fumat (inchise) in care fumatorii sa poata fuma in voie fara sa deranjeze pe cineva
Poate e discriminare insa fumatul nu e obigatoriu.

| 2Fear a răspuns:

"Educația" și sfaturile sunt de prisos, vei învăța pe propria piele ce înseamnă fumatul, la momentul potrivit. Tips? Bea...este mai nesănătos ca si fumatul...

| Alexnix1 explică (pentru 2Fear):

Sunt de acord ca fumatul este nociv, dar tu nu mi-ai raspuns la intrebare.

| Kaonashii a răspuns:

Cat timp ma afumi, ma faci sa tusesc si sa fumez pasiv, ma uit cum vreau la tine.
Ai un viciu pe care trebuie sa ti-l asumi sau sa il practici doar acasa.
E super penibil sa ai sub 18 ani si sa fumezi.
Arati ca un mascarici care face pe interesantul

| Alexnix1 explică (pentru Kaonashii):

Am peste 18 ani. Am folosit "sa zicem" pentru ca arat a 16 ani. Eu vorbesc in conditiile in care este vant si fumul oricum nu se simte. Nu e ca si cum stau fix langa tine. Asa cum am scris si mai sus, stau la distanta(vreo 10 metri) fata de alte persoane.
Daca tu stai la 10 m. de mine si este vant, iar tu zici ca se simte fumul, tin sa te contrazic.