| Natty1403 a întrebat:

am o prietena care la anul o să aibă 17 ani și o sa treacă a 11 a. Are sens sa se mute la o scoala din Anglia? Adică acolo ei termina școala la 18 ani și, mă rog, multi spun că e cam târziu să te înscrii acolo la școală, că la ei e ultimul an și au examene și restul. Și ea nu știe engleza și nu o să aibă meditator. Am auzit că acolo contează să ști limba și restul, ba că te pot baga mai întâi la nu stiu ce chestie să înveți să vorbești, ba poți face un an în plus și să termini cu un an mai târziu școala, mai multe lucruri.
Voi ce sfaturi i ați da?

6 răspunsuri:
| En3Rgi a răspuns:

Daca ea vrea sa se mute, atunci da, de ce nu? Plus in Anglia dupa ce termina scoala, chit ca o sa ii fie mai greu, o sa poata sa isi faca un viitor, aici daca termini scoala ajungi vai de mama ta chit ca muncesti mult laughing

| GabrieloKg a răspuns:

Daca nu stie engleza, trebuie sa fac o scoala de vara cum se zice, sa invete limba. Noi fata de ei suntem inaintati, pe ea, daca ar sti limba ar baga-o a 12-a cum e la noi. Adica daca acum e a 10-a pe ea o sa o bage a 12-a. Asa stiu de la cineva. Oricum, conteaza limba pentru ca nu o sa poata comunica. Daca ar fi asa ar termina scoala mai rapid. Mi se pare bine. Daca se descurca sa invete si e capabila sa priceapa repede, nu o sa aiba probleme cu materia.

| Caty68 a răspuns:

Nu are rost.

| PerPum a răspuns:

Nu prea cred ca are sens sa se mute in Anglia dacă nici măcar nu știe engleză, e si destul de târziu pentru ea, mai bine rămâne aici in Romania, dar daca vrea neapărat mai bine invata engleză si după se poate muta acolo

| Hiperionn a răspuns:

Nu,sa nu se mute, e foarte greu, nu stie limba, toate examenele sunt in engleza, si va pica sigur

| barbie2134 a răspuns:

Cel mai bine e sa ramana acolo pana la terminarea liceului si sa incerce sa obtina o bursa de studii.Ii va fi greu sa se inscrie la colegiu pentru ca nu are GCSE, un examen important in Anglia.