| Doru_Balan_1990 a întrebat:

Salut, TPU. Am o problema, eu as vrea sa ma retrag de la facultatea de geografie din cadrul Universității din București si as vrea ca in vara sa ma înscriu la facultatea de jurnalism din cadrul aceleiași universități. Întrebarea mea este, daca voi intra la facultatea de jurnalism de la unibuc, va trebui sa plătesc taxa de studii, indiferent de media mea de admitere? Mentionez ca acum sunt înmatriculat pe locurile bugetate de la facultatea de geografie. Mulțumesc anticipat!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca vrei sa intri tot pe loc bugetat va trebui sa platesti taxa de studii pe perioada facuta la actuala facultate, conform art.142 din L.1/2011, a educatiei nationale, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„(6) O persoană poate beneficia de finanţare de la buget pentru un singur program de licenţă, pentru un singur program de master şi pentru un singur program de doctorat.
  (6^1) Persoana care a beneficiat gratuit de şcolarizare în cadrul unui program de studii universitare finanţate de la bugetul de stat are, în condiţiile legii, dreptul de a urma un alt program de studii universitare în cadrul aceluiaşi ciclu de studii universitare:
a) în regim cu taxă, dacă instituţia de învăţământ superior de stat organizează programul şi în acest mod;
  b) în regim gratuit, cu finanţare de la bugetul de stat, în condiţiile în care persoana achită contravaloarea serviciilor de şcolarizare de care a beneficiat anterior cu finanţare de la bugetul de stat, integral sau parţial, în cazurile în care programul de studii la care a fost admis este organizat doar cu finanţare integrală de la buget.
  (6^2) Încasarea sumei reprezentând contravaloarea serviciilor de şcolarizare se realizează de către instituţia de învăţământ superior de stat care a asigurat şcolarizarea, aceasta având totodată dreptul de a stabili ca plata efectivă a sumei să se realizeze şi în tranşe/rate. Sumele încasate se fac venit la bugetul de stat.
  (6^3) Cu ocazia înmatriculării persoana prevăzută la alin. (6^1) prezintă dovada că a efectuat/efectuează plata prevăzută la alin. (6^2)."

| Doru_Balan_1990 explică (pentru Ioandelasal):

Deci daca la retragerea dosarului de la geografia plătesc taxa de studii, cum ar veni, pot intra pe locurile bugetate la cealaltă facultate, fara a mai plăti si acolo, nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Doru_Balan_1990):

Se vede ca nu mi-ai citit atent raspunsul, am scris foarte clar ca poti si este foarte clar si in prevederea citata.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, va trebuii sa platesti taxa de studii, indiferent de media cu care ai intrat.
Ai 1 singura sansa in viata sa nu platesti taxe la facultate, prima oara. Cum ai hotarat sa te retragi, pierzi si beneficiul taxei.
In orice caz, sunt dezamagita ca dai o facultate buna, de viitor pe apa sambetei si faci o facultate de murit de foame.
Cu jurnalism in ziua de azi, daca nu esti foarte bun esti muritor de foame si nici in strainatate nu poti face nimic cu ea. In schimb, cu geografie, gelogie, geofizica, gasesti oricand de munca, in orice colt de lume si inca foarte bine platita munca.
Eu spuns a te mai gandesti, inainte sa renunti la geografie si beneficiile ei!

| Raducons a răspuns:

Trebuie sa platesti ultimul an de studii