| TheFrunza a întrebat:

Am o problema in javascript:
Implementati o functie care sa returneze mesajul: "It's finally weekend!" daca e trecut de ora 16:00 Vineri sau daca ziua curenta este Sambata sau Duminica. Pentru orice alta zi afisati: "x more days until Friday". Pentru detectarea zilei si orei curente, folositi obiectul JavaScript Date.

DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Obiectul Date are metodele getDay() si getHours()
daca getDay() e sambata sau duminca SAU daca getDay() e vineri si getHours > 16 ai conditia

11 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Da funda!

| danbnz a răspuns:

Succes!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si unde ai întâmpinat probleme la implementare?

| TheFrunza explică (pentru suntserios):

Nu stiu cum sa fac if-ul.

| TheFrunza explică (pentru suntserios):

Ok. Si in cazul in care nu este vineri, sambata sau duminica, ce conditie sa pun sa-mi afiseze "x more days until Friday"?

| suntserios a răspuns (pentru TheFrunza):

Stii ca IF ul are si o ramura else nu?
Adica cum ai ajuns sa faci JS daca ai trecut peste chestia asta de baza?

| TheFrunza explică (pentru suntserios):

Stiu. Ma refer ca daca este luni, cum fac sa-mi numere si sa-mi afiseze ca mai sunt 4 zile pana vineri?

| suntserios a răspuns (pentru TheFrunza):

Ai încercat sa vezi ce face metoda getDay? Daca ai pus intrebarea aia banuiesc ca nu

| TheFrunza explică (pentru suntserios):

Nu. Era mai usor sa-mi raspunzi cu un exemplu de cod, eu iti dadeam funda si gata.

| suntserios a răspuns (pentru TheFrunza):

Pai ce crezi ca eu nu m-am prins ca vrei mura in gura? Si pe cine ajuta? Pe mine ma doar in pix de funda ta si tu nu pricepeai nimic.

| suntserios a răspuns (pentru TheFrunza):

Obiectul Date are metodele getDay() si getHours()
daca getDay() e sambata sau duminca SAU daca getDay() e vineri si getHours > 16 ai conditia

| MeConstantine a răspuns:

E problema ta :) Dar nu e grea deloc :)
Poate sa te ajute adresa https://www.w3schools.com/js/js_date_methods.asp cu niste implementari dar restul trebuie sa le faci si tu. Success