| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema, poate aveti voi o vorba buna, i really need it. M-am inscris la o facultate de stiinte economice, pe mk. Daca as fi stiut ca sunt asa de praf la materiile ce tin de calcule (microeconomie, matematica aplicata in economie etc) nu m-as fi bagat. La materiile astea am restante, lucru care m-a facut sa ma gandesc ca poate facultatea asta nu e pentru mine. (niciodata nu am avut note mari la stiintele exacte, la bac la mate m2 am luat 5, 35 cu 2 ani de pregatire separat de orele de la liceu). Părintii mei mi-au spus ca trebuie sa fac ceva, sa ma transfer la altceva, in cazul in care nu pot face fata si nu cred ca pot, as vrea sa pot, sincer cu adevarat.
Chiar daca iau restantele, ce voi face mai departe? Vor veni alte materii in anii urmatori, gen econometrie, finante publice etc, materii care presupun iarasi calcule, formule, gandire de analist. Atunci ce voi face? Nu pare o varianta sa ma tarai cu restante pana la licenta...
asadar, va intreb pe voi. Cat de rusinos va fi sa ma transfer la alta facultate? Cat de rusinos va fi fata de cei din grupa, fata de cei din familie? Fata de colega mea pe care o cunosc din liceu si cu care sunt la aceeasi facultate? Ma gandeam sa termin anul acesta si in vara sa ma inscriu la altceva, ceva fara mate. Inca nu stiu ce, la fel cum nu am stiut nici in vara, alegand o facultate doar pentru ca suna "mai fara mate".
Va multumesc pentru ca mi-ati citit oful. Seara buna tuturor.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Sunshine123 a răspuns:

Nu e o rușine faptul că ai testat apele cu prima facultate, în primul rând ți-ai testat capacitățile privind o facultate care se bazează pe multă matematică. Nu știu dacă ai observat, însă, colegilor de grupă nu prea le pasă decât pe moment de ceea ce faci tu, dacă nu te-ai grupat cu câteva persoane, în sensul ca nu faci parte dintr-un grup, atunci e posibil ca ei nici să nu îți simtă lipsa. Legat de familie, nu eu ar trebui să fiu cea care îți spune că lumea nu se termină odată cu primul eșec, ci părinții tăi, ei trebuie să te susțină indiferent de deciziile pe care tu le vei lua, iar dacă tu simți că nu faci față, că nu te descurci, că te simți neîncrezătoare cu privire la viitorul oferit de această facultate, e complet în regulă, e extrem de obișnuit, nu ești prima persoană aflată în situația aceasta și nici ultima. Cât despre colega ta din liceu, nu îți fă probleme pentru ce va crede ea, până la urmă fiecare are o viață proprie și corect ar fi ca fiecare să își vadă de viața sa. Dacă simți că poți lua restanțele, dar să le iei în adevăratul sens al cuvântului, nu doar să ai impresia că le poți lua, eu zic să termini primul an la facultatea asta și să te retragi imediat după terminarea semestrului doi, ca să te poți înscrie la o altă facultate în prima tură de admiteri. Dacă nu știai atunci când îngheți anul sau vrei să te retragi de la o facultate ca să optezi pentru alta, vei intra automat pe lista cu cei de la taxă indiferent de media pe care ai avut-o în bac, dar vestea bună este că după primul semestru la noua facultate vei avea șanse să intri la buget dacă înveți. Sunt multe facultăți pe care le-ai putea alege fără să conțină matematica, îți dau exemplu facultatea de psihologie, asistență socială, sociologie, filosofie și multe altele, poți căuta pe Youtube sau pe site-urile facultăților respective orare ale specializărilor ca să vezi ce se studiază, păreri ale persoanelor care deja au absolvit facultățile respective etc. Multe persoane care fac o facultate ajung să nu lucreze în domeniul de specializare din cadrul ei, așa că dacă intenția ta este să ai studii superioare și nu vrei musai să lucrezi într-un anumit domeniu poți alege oricare facultate din cele de mai sus, sau orice facultate consideri tu că e potrivită, dar dacă totuși preferi un anumit domeniu poți apela la consultanță profesională pentru a alege o facultate pe baza răspunsurilor tale la anumite întrebări care îți vor fi puse, bineînțeles contra cost, ăsta ar fi dezavantajul dar măcar ai avea pe cineva care să te îndrume.
În orice caz, eu te susțin să o iei de la capăt, să te gândești bine la ceea ce îți dorești de la viață și de la viitorul tău pentru că de asta va depinde fericirea ta și roadele muncii tale. Sper să fie de folos sfatul meu, dacă te hotărăști să apelezi la consultanță cred că mai am niște pliante de la RIUF ( târg de facultăți) legate de serviciul asta, doar dă-mi un mesaj și o să le caut dacă asta îți dorești. Ai încredere în tine și învață să nu îți mai pese de ceea ce cred alții, e viața ta, nu a lor. Multă baftă și curaaaaj!

| Leslie a răspuns (pentru Sunshine123):

In primul rand, multumesc pentru raspunsul tau, mi-a dat incredere.❤
am citit si cred ca un inceput altundeva ar fi singurul lucru care m ar scoate din 2 ani de facultate plini de incertitudini la matematica vietii.Bineinteles, de data asta ma voi interesa din timp de materii, ceea ce ar fi trebuit sa fac si in vara.

stii cumva daca ma pot retrage dupa a doua sesiune de examene (iulie)? Sau sunt blocata acolo pana iau examenele? restantele se dau in septembrie, deci pe atunci deja ar trebui sa ma fi inscris altundeva, deci ce rost ar mai avea sa dau restante daca plec?
multumesc?

| Leslie a răspuns (pentru Sunshine123):

P.s nu pot trimis mesaje deoarece sunt membru junior, dar m ar interesa pliantele

| Sunshine123 a răspuns (pentru Leslie):

Poti sa renunti si acum, mergi la secretariat si depui o cerere de retragere de la studii, ei te vor exmatricula pentru ca te retragi si asa esti libera sa te inscrii la alta facultate.