| anonim_4396 a întrebat:

am și eu o întrebare.
De la un liceu civil, profil științe sociale, mă pot muta la un liceu militar sau trebuie neapărat sa fiu la un profil mate-info?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! S-a putut face asta la infiintarea (reinfiintare) unor licee militare (cel din Craiova si Constanta).

| Salontanul a răspuns (pentru LaMiștoq):

Alea sunt locuri scoase la concurs pentru copii de militari sau fosti militari. Citeste si metodologia: https://bit.ly/33IiZYu

| florin926481f a răspuns:

Din cate stiu daca esti la liceu civil orice profil ar fi nu te mai poti transfera la un liceu militar, poti doar la finalul clasei a 12 a sa te duci la o academie militara

| LaMiștoq a răspuns (pentru florin926481f):

Te poți muta, dar am vazut la o postare din 2016 scria că doar cei care sunt la mate-info(civili) se pot muta si inca am mai vazut postari că recrutează, dar nu știu daca mă pot transfera de la științe sociale la liceu militar.

| Elelei a răspuns:

De regula, de la nici un liceu civil nu te poti transfera la liceu militar. Doar daca nu au ei prea putini elevi, dar atunci pun conditia ca in 2016, aleg de unde vor in functie de specialitatea in care au nevoie.