| m3looo a întrebat:

.Am si eu o problema.
Deci..eu am 15 ani..sunt clasa a9a,si invat la o scoala de prestigiu..de top, pe profil mate-info.Azi ne.a adus teza la matematica..si eu am luat 5 straight face. Cand le am zis parintilor, au fost foarte suparati pe mine..mai ales mama, care mi.a facut morala vreo 20 de minute.S.a calmat si ea..si a incercat sa imi explice cum ca ea nu vrea neaparat 10 de la mine.dar nu cu note de 5 si 6..Am vorbit cu ea..si eu am stat singur sa ma gandesc.
Problema e ca eu nu lucrez suplimentar..imi pierd cea mai mare parte din zi pe calculator sau telefon..As vrea sa termin lucrurile astea si sa ma pun mai bine pe invatat..Cum pot sa fac sa nu ma mai distraga PC.ul..telefonul..si sa pot sa lucrez mai mult pentru scoala?

MULTUMESC!

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Atat PC-ul, cat si telefonul are BUTON DE OPRIRE. Apasa-le pe fiecare, sa le opresti complet.

Cauta in biblioteca sau in librarii /anticariate niste culegeri de probleme de matematica. Daca faci suplimentar zilnic cate 5-10 probleme, pana la bacalaureat vei fi intre cei mai buni la mate!

Zilnic nu pierde mai mult de o ora langa calculator si telefon!
Mai bine du-te afara, fa miscare, ceva sport 1-2 ore zilnic e sanatate curata!

| mihai69 a răspuns:

Până la finalul școlii, folosește un telefon „clasic" (adică nu „smart"). E suficient să poți comunica.
Iar cu calculatorul - poți ruga un părinte să pună un program care să permită folosirea lui doar timp de? x? ore, după ce-ți faci toate lecțiile. (parental control software - sunt tone).

| DovleacTurbat a răspuns:

Da' ce ma 5 si 6 nu-s note? Maica-ta crede ca daca iei numai 9 si 10 o sa ajungi cineva? Ea nu vede cum merge tara asta? Ea nu vede ca functii importante ocupa doar hotii si cei care au "spate puternic, pile, etc"? Tineri cu facultăți si mastere stau pe banii parintilor sau lucreaza cot la cot cu muncitori necalificati pe un salariu de necalificat, altii au plecat in tarile calde...

| Voro a răspuns:

Am luat 3 si nu mai zic nimic.

| ĄĿiŒ a răspuns:

Pentru PC poti incerca https://chrome.google.com/......gapiclopop (daca folosesti google chrome)
In cazul in care nu folosesti google chrome doar scrie pe google pomodoro si browserul pe care il folosesti si instaleaza extensia. Nu te va lasa sa intri pe site-uri web pentru o anumita perioada de timp. Asta o poti folosi la inceput dar ca sa te apuci mai bine de invatat trebuie sa iti gasesti singur o motivatie, sa iti gasesti scopul pentru care depui efort acumwinking Succes!

| Ionut621 a răspuns:

Trebuie sa iti spui tu, "NU!", dar e destul de greu sa lasi telefonul. Eu stau pe telefon si in ore laughing deci da. Ca sa inveti mult, trebuie sa iti planifici de seara planul pentru maine, eu asa fac si reusesc cat de cat. In teza la mate, 10, bai Einstein, iti dau un suc daca iei 10 laughing
Si spune-i mamei tale, sa inteleaga ca nu e asa usoara matematica, ea nu a fost cine stie ce geniu, o sa te inteleaga sau nu. Asa sunt mamele, te streseaza la culme, eu nu i-am spus mamei mele cand am tezele sa nu ma enerveze laughing Nici ca o sa ii mai spun vreodata cand am una.

| Minailiuc_Robert_1976 a răspuns:

Pur si simplu spune-le parintilor tai sa iti ascunda de exemplu tastatura de la pc iar cu telefonul trebuie sa te abtii