| Ryukulwf a întrebat:

Salut TPU,am si eu o problema nu ma pricep la matematica,si vreau sa invat pentru examenul de anul acesta dar nu vreau sa fac pregatire,pot invata din clasa, sau din manual? Imi puteti da niste exercitii de facut pentru clasa a 7-a? Nu de alta dar inca nu a inceput scoala si daca imi dati exercitii de clasa a 8-a nu am de unde stii cum sa le fac.happyIn fine va rog ajutati-ma, cum pot invata la matematica pana la examenul de capacitate?

Răspuns Câştigător
| Chessylite a răspuns:

Te pregatesti pentru evaluarea nationala la fel cum te pregatesti pentru orice test important: completeaza cat mai multe variante, atatea cat poti tu. Cauta variantele de evaluare din anii trecuti si incearca sa le rezolvi.

http://variante-mate.ro/evaluare-nationala/variante-capacitate

este un bun punct de pornire.

2 răspunsuri:
| Okkultist a răspuns:

Eu ma pricepeam cam la orice amterie, mai ales istoria Egiptului Antic, arheologie, biologie etc.
DAR matematica nu am inteles-o si punct.
Dar incearca sa fi constient ca limitele tate sunt ideile tale pe care tu ti-le impui.
Nu prea te pot ajuta, si eu sunt pararel cu aceasta materie, care imi da batai de cap in fiecare moment. Eu mi-am luat meditator cand am dat capacitatea. Eu iti sugerez sa faci la fel, sau sa rogi un amic, amica sa te ajute. Nu de alta dar singur este greu. I-ati culegerile si uite-te la 1 roman, incearca sa rezolvi 1 roman. Daca termini 1 si putin pe la 2 ei 5-ul. Dupa depinde de tine. Oricum nu stiu ce ai acum, cred ca sa mai schimbat. Dar iti sugerez sa gasesti pe cineva sa te ajute. Si sper sa o intelegi mai bine decat mine... happy O zi frumoasa. Sper sa ti cont de sfat, asta am vrut, matematica este importanta si sper ca TU sa o pricepi mai ok.

| quantshop a răspuns:

Pai spre exemplu ai putea sa parcurgi exercitiile rezolvate postate pe https://www.youtube.com/user/RezolvariMatematica

Sunt explicate detaliat, cu tot cu notiunile de teorie ce se aplica.

Eu zic ca ai sa stapanesti binisor materia pana la examenul de capacitate daca ai sa fii perseverent...

SUCCES!