| Mihai99182 a întrebat:

Salut TPU, anul asta am bacul si la matematica sunt putin cam praf, eu fac m2. Cum as putea sa lucrez la mate pentru a lua un 5? Fara pregatiri ca nu am bani.

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Rezolva toate problemele din manual, la fiecare lectie (dupa ce ai citit atent si ai inteles lectia).
Cauta culegeri deprobleme pentru matematica si rezolva ZILNIC, din fiecare capitol /lectie cel putin 5 probleme!
Pana la BAC vei putea avea lejer peste 500 (chiar peste 1000) probleme rezolvate, cu 6-7 pe zi.
Daca procedezi asa, atunci vei putea avea lejer nota 7 sau chiar mai mare, chiar fara meditatii scumpe.

| Lukasssz a răspuns:

Concentreaza-te pe primele 2 subiecte.Alea sunt mai usoare de regula.Si poti lua chiar si un 7!

| Nirvanaaa a răspuns:

Tine-te după proful de la clasa și întreabă-l unde nu stii. Interesează-te ca parca e o platforma prin care poți face meditatii gratis cu tutori de vârsta ta. (Parca teachu - ceva de genul se numea). Ori poți face rost de cărți cu subiecte rezolvate și sa refaci exercitiile pana le înveți. Vezi dacă donează cineva materiale. Cauta pe diferite grupuri. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa stii de 7 ca sa iei 5 laughing adica adios

| Gabriel2424 a răspuns:

Uita-te pe yt la LearnMathEasy, sau Pauza de mate, explica fain, face teste complete de bac, dar are si video-uri unde ea pe rand exercitiul 1 subiectul 1 sau 2 sau 3 si face de exemplu un video cu toate exercitiile 3 si ce poate pica la s1 ex3. Te va ajuta, dupa ce te uiți sa-mi spui daca întelegi ceva.

| Valorosul69 a răspuns:

Poti sa incerci sa inveti

| youannoyingme a răspuns:

Incearca sa inveti constant cat mai poti. Daca nu intelegi ceva, cauta tutoriale pe yt. Fă subiecte de la bac din anii trecuti.
Daca inveti intensiv, poti sa iei note mai bune si decat cei cu meditatii

| stefannnnn222 a răspuns:

Ce anume nu intelegi? Temele cele mai importante pentru bac, nota 5 la M2 sunt:
1. Rezolvarea sistemelor prin metoda Cramer.
2. Deritava 1 (studiul monotoniei), derivata 2 (studiul convexitatii)
3. Limite in cazurile de nedeterminare.
4. Integrale (integrare prin parti si cu schimbare de variabila), sunt foarte usoare daca prinzi smecheria.
5. Pe la subiectul 1 cateva chestii generale: rezolvarea unor ecuatii, numere compleze, cateva elemente de trigonometrie.
Aceste teme se pot invata, cam o tema la doua saptamani si iei minim cinci.
Ma poti intreba pe unde nu stii, mai ales la analiza, e materia mea preferata in facultate >))

| OaiProstEsti a răspuns:

Meditati