| Personna a întrebat:

Anul asta sunt clasa a 12-a si vreau sa-mi aleg 2-3 facultati la care sa ma inscriu. Sunt la mate-info, dar nu prea ma descurc la informatica. Cu programarea imi e cam greu. Am facut si pregatire, dar nu prea sunt sigur de ea. Cu matematica ma descurc foarte bine. Cu fizica sunt cam paralel (am avut si profesor slab), dar voi face pregatire anul asta la mate si fizica. Voi da bacul la fizica.

Ce facultate de IT imi recomandati, avand in vedere informatiile mentionate mai sus? Ma gandeam la Automatica la Politehnica in Bucuresti, dar am auzit ca e numai programare, cu care nu sunt bun prieten. Mai ma gandesc la Facultatea de Mate si Info de la Univ. Trans. din Brasov. P.S: Sunt din Ploiesti.

Multumesc! big grin

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

La facultatea la care te referi ( cea de la stat) merg numai tinerii foarte bine pregatiti in matematica, fizica, informatica si nu numai, facultatea fiind foarte buna, grea si mult cautata. La fel si cea de mate-info. Daca esti baiat istet si macar putin inteligent, ai totusi timp sa recuperezi si sa te pregatesti. Pentru asta insa, incepand de maine, nu trebuie sa mai ai timp liber!

| Gabriell1992 a răspuns:

Salut, daca nu iti place programarea, de ce te-ai duce la o facultate de profil? Alege o facultate de inginerie care sa te reprezinte, poate iti place la Electronica, sau poate Mecatronica. Daca vezi ca nu iti place fizica, du-te la facultatea de matematica din cadrul Universitatii Bucuresti, poti face pe urma meditatii cu elevi de clasa a 12-a. Uita-te la toate facultatile Universitatii Politehnice din Bucuresti: http://www.upb.ro/facultati.html
Bafta!

| Cartofescu a răspuns:

Boss,eu nu ma duc la informatica deoarece ma omoara sa stau cu ochii in calculator, daca lucrez 3-4 ore... imi duduie creierul in cap, dar am fost si eu ca tine, informatica mea era la cota -20000... nici nu am avut nevoie de ambitie, sunt un lenes inegalabil, ideea e ca trebuie sa cauti pe internet probleme cat mai simple, ti as putea explica notiunile de inceput daca mi-ai spune cam ce reusesti sa intelegi din informatica ( cout si cin e mai mult decat satisfacator laughing) )