| Robert030 a întrebat:

Ar putea sa imi explice cineva cum se aduna/scad/impart/inmultesc radicalii? Profesorul cu care fac mate nu a stiu sa explice iar eu maine dau test din asa ceva straight face
Putin ajutor va rog

| Azµre a răspuns:

Uite aici detalii
http://eprofu.ro/matematica/operatii-cu-radicali-teorie/

3 răspunsuri:
| LolaLollita a răspuns:

Acelasi site voiam sa ti-l recomand si euhappy

| Michaelutzu a răspuns:

4GX S J]JWHNBNNQJ HZ WFINHFQN CS UWNRF JYFU% XJ XHTY KFHYTWNN IJ XZG WFINHFQN FUTN XJ JKJHYZJF_%

HJQJQFQYJ

8HTFYJWJF KFHYTWZQZN IJ XZG WFINHFQ XJ KFHJ CS RFN RZQYJ JYFUJ

RFN CSY N XJ IJXHTRUZSJ SZR%WZQ CS KFHYTWN

XJ XHWNJ HF ZS UWTIZX IJ SZRJWJ QF UFYWFY

XJ XHTY IJ XZG WFINHFQ SZRJWJQJ QF UFYWFY KFWF J]UTSJSY

XJ JKJHYZJF_% UWTIZXZQ INSYWJ SZRJWJ (] F

÷ " ÷ � � " � �÷ " ÷ G

fi " × × fi " × ×

4 FQYF RJYTIF HFWJ XJ ZYNQN_JF_F NS XUJHNFQ UJSYWZ SZRJWJQJ RFWN JXYJ FHHJF IJ F XHWNJ SZRFWZQ HF ZS

UWTIZX IJ UFYWFYJ UJWKJHYJ

NSYWJLN (] ÷ " ÷ × " ÷ × " ÷ ÷ " ÷ × " ÷ × " × " 4WNHJ RJYTIF XJ [F ZYNQN_F 97(%:.( 7(9.3:9 HF ZS SZRFW NJXJ IJ XZG WFINHFQ

SZRFW NSYWJL IFHF XN SZRFN IFHF JXYJ UFWYFY UJWKJHY

UZYJWJF F ITZF

4GX )FH% SZR%WZQ IJ XZG WFINHFQ JXYJ _JHNRFQ XFZ UJWNTINH XJ YWFSXKTWR% CS KWFHBNJ IZU% HFWJ XJ

XHTFYJ

÷ �÷ ÷ (] F

÷ " " " G

UZYJWJF F ITZF

÷ "÷ � � " � �÷ " ÷

http://eprofu.ro/matematica

&9(39.( SZRFWZQ NJXJ KFWF J]UTSJSY

JYH

XFZ ZS UWTIZX IJ UFYWFYJ UJWKJHYJ XN SZRJWJ

IJ TWINSZQ

HF

IFHF

÷ ÷ ÷ ÷

÷

" " " "

÷ ÷ ÷ �

. SYWTIZHJWJF KFHYTWZQZN XZG WFINHFQ XJ KFHJ UWNS WNINHFWJF SZR%WZQZN INS KFBF WFINHFQZQZN QF UZYJWJF

F ITZF bN CSRZQBNWJF QZN HZ SZR%WZQ IJ XZG WFINHFQ (] ÷ " ÷ � " ÷ � " ÷

(FQHZQJ HZ WFINHFQN 8ZRF FQLJGWNH% XJ KFHJ SZRFN CSYWJ WFINHFQNN IJ FHJQFbN KJQ CSXZR%SI FQLJGWNH SZRJWJQJ INS KFBF

WFINHFQNQTW IJ FHJQFbN

XZG WFINHFQ NSYWJ JQJ XNRNQFW XJ KFHJ bN CRU%WBNWJF

7NINHFWJF QF UZYJWJ F ZSZN YJWRJS HFWJ HTSYNSJ XN WFINHFQ XJ KFHJ UWNS WNINHFWJF QF UZYJWJF WJXUJHYN[F

FYFY F SZRFWZQZN INS KFYF WFINHFQZQZN HFY XN F SZRFWZQZN IJ XZG WFINHFQ )FHF XJ WNINHF QF UZYJWJ

KTWRZQJQJ IJ HFQHZQ UWJXHZWYFY (]JRUQJ

÷ ÷ ÷ ÷ " ÷ ÷ ÷ ÷ " ÷ ÷ ÷ ÷ " ÷ ÷

F

÷ �÷ " ÷ � ÷ " ÷ H

÷ ÷ " ÷ ÷ " ÷ I

G

÷

÷ ÷

" × ÷ × " ÷ " ÷ 8J FUQNHF KTWRZQF

K

http://eprofu.ro/matematica

" × ÷ " × " J

÷

"

÷

" × ÷ " × ÷ × " × × ÷ " ÷

× ÷ × ÷

" F ×F×G G NS HF_ZQ STXYWZ F" ÷ XN G" ÷

F G

÷

7FBNTSFQN_FWJF SZRNYTWZQZN )FH% CSYWJ SZRJWJQJ IJ QF SZRNYTW JXYJ CSRZQBNWJ XJ XHTFYJ KFHYTWZQ

IJ

JXYJ XZR% FQLJGWNH% XJ FRUQNKNH% KWFHBNF HZ HTSOZLFYZQ SZRNYTWZQZN (TSOZLFYZQ QZN

÷ � ÷ ÷

÷ (] F

∏∏∏∏∏ " ∏∏∏∏∏ " ∏∏∏∏∏ " ∏∏∏∏ " ∏∏∏∏ G

÷ � ÷ ÷ � ÷ ÷ ÷

÷ ÷ ÷ ÷ H

∏∏∏∏∏∏∏∏ " ∏∏∏∏∏∏∏ " ∏∏∏∏∏∏∏∏∏ " ∏∏∏∏∏∏∏∏ " ∏∏∏∏∏∏ " ∏∏∏∏∏∏∏ " ÷ ÷ ÷ ÷ ÷ ÷

÷ ÷

÷ ÷ ÷ I

∏∏∏∏∏∏ " ∏∏∏∏∏∏ " ∏∏∏∏∏∏∏ " ∏∏∏∏∏∏∏ " ∏∏∏∏∏∏

÷ ÷ ∏ ∏

÷

÷ ÷

J

∏∏∏∏∏∏∏ " ∏∏∏∏∏∏∏∏ " ∏∏∏∏∏∏ " ∏∏∏∏∏∏∏ " ∏∏∏∏∏∏∏∏ " ÷ ÷

÷ ÷

F G

JXYJ

÷ ÷ �÷ ÷ ÷

XFZ HTSOZLFYZQ QZN

F G

∏∏∏∏∏ " ∏∏∏∏ " ∏∏∏ " ∏∏∏∏∏ " ÷

JXYJ

F G

÷ ÷

÷ ÷ ∏

" " 8J FUQNHF KTWRZQF

÷ ÷

"

÷

F G

" F G

F G

÷

"

" "

÷ ÷

7FINHFQN HTRUZbN &UFW NS XNYZFYNF HFSI XZG ZS WFINHFQ XJ FKQF FQY WFINHFQ XN ZS SZRFW NSYWJL XZG KTWRF ZSJN XZRJ

FQLJGWNHJ

. IJJF IJ GF_F JXYJ IJ F XHWNJ FHJF XZRF HF ZS UFYWFY UJWKJHY HF XF T UTY XHTFYJ IJ XZG WFINHFQZQ UWNSHNUFQ 4 XF NSHJWH XF J]UQNH ZSF INS RJYTIJQJ IJ WJ_TQ[FWJ KFWF F KTQTXNN KTWRZQF INWJHYF &HJXY YNU IJ

J]JWHNYNZ [F KN FUWTKZSIFY NS HQFXJQJ IJ QNHJZ 5TWSNR IJ QF KTWRZQJQJ F G FG "

8F QZFR HFYJ[F J]JRUQJ

÷ 9WJGZNJ XF LFXNR SZRJWJ F XN G HFWJ XF XFYNXKFHF HTSINYNNQJ

F G

XN F G FG "

F G

2FN XNRUQZ SJ LFSINR QF SZRJWJ HFWJ NSRZQYNYJ XF IJF XN FIZSFYJ XF IJF 3ZRJWJQJ XZSY XN fi F " ÷ XN G " ÷ fi ÷ "

÷ (FZYFR SZRJWJ HFWJ NSRZQYNYJ XF IJF XN FIZSFYJ XF IJF 3ZRJWJQJ XZSY XN fi F " ÷ XN G " ÷ fi ÷ "

F × G " ÷ XN F G "

http://eprofu.ro/matematica

÷ ÷

÷ &9(39.( QF FHJFXYF XNYZFYNJ )FHF NS KFYF WFINHFQZQZN SZ JXYJ HN ZS RZQYNUQZ IJ FYZSHN

SZRFWZQ XJ XHWNJ HF × S NFW S XJ WNINHF QF UFYWFY XN XJ NSYWTIZHJ XZG WFINHFQ

.S HF_ZQ STXYWZ ÷ " × ×÷ " ÷ × " ÷ )JHN ÷ )(;.3( ÷ &HZR SJ LFSINR QF ITZF SZRJWJ HFWJ NSRZQYNYJ XF IJF XN FIZSFYJ XF IJF 3ZRJWJQJ XZSY XN fi F " ÷ XN G " ÷ fi ÷ "

÷ &9(39.( QF FHJFXYF XNYZFYNJ )FHF NS KFYF WFINHFQZQZN SZ JXYJ SZRFW FYZSHN YWJGZNJ XF

XHTFYJR IJ XZG WFINHFQ 3ZRFWZQ IJ XZG WFINHFQ XJ NRUFWYJ QF

.S HF_ZQ STXYWZ ÷ " ÷ × " ÷ )JHN ÷ )(;.3( ÷ &HZR SJ LFSINR QF ITZF SZRJWJ HFWJ NSRZQYNYJ XF IJF XN FIZSFYJ XF IJF 3ZRJWJQJ XZSY XN fi F " ÷ XN G " ÷ fi ÷ "

2FN XZSY XN FQYJ XNYZFYNN RFN HTRUQNHFYJ IFW FR UWJHN_FY IJ QF NSHJUZY HF [TN UWJ_JSYF RFYJWNF

ITFW QF SN[JQ RJINZ 5JSYWZ FUWTKZSIFWJ HTSXZQYFYN FQYJ XZWXJ XFZ UWJ_JSYFYN XNYZFYNF UJ

KTWZR

. SFNSYJ IJ F HTSYNSZF HZ J]JRUQJ RFN KFH UWJHN_FWN NRUTWYFSYJ

4 UFWFSYJ_F WNINHFYF QF UZYJWJF F ITZF NJXJ IJ XZG WFINHFQ NS RTIZQ (] ÷

" |÷ ÷ | (FSI XHTY INS RTIZQ SZRJWJ RFN NSYFN XJ XHWNJ SZRFWZQ RFN RFWJ XJ UZSJ XJRSZQ HFWJ JXYJ

NSYWJ JQJ FUTN XJ XHNJ SZRFWZQ RFN RNH (] |÷ ÷ | " ÷ ÷ | ÷ | " ÷

" a÷ ÷ a " ÷ ÷ G

÷ ÷ " ÷ ÷ ÷ " ÷

(] F

÷ ÷ "÷ ∏ � ÷ "÷ ÷ "÷ ÷ ÷ "÷

÷ ÷ " ÷ ÷ ÷ " ÷ ÷ " ÷ ÷ ÷ " ÷

H

÷ ÷

"

÷

IJTFWJHJ ÷ "

÷ ÷

IJTFWJHJ # ÷

÷ ÷

"a÷ ÷ a "÷ ÷ " ÷

" a÷ ÷ a " ÷ ÷ " ÷ :P

| Michaelutzu a răspuns:

Pai e esential sa stii sa descompui:

12|2
6|3
2|2
1|1

Dar trebuie sa fie descompusi in numari primi, altfel nu poti