| Miss2terious a întrebat:

As dori cateva sfaturi despre cum sa inveti mai usor si mai eficient.
Fundahappy

Răspuns Câştigător
| Etelca a răspuns:

Buna! Cel mai bine e sa te apuci de invatat cand esti odihnit, daca nu ai chef si esti obosit, nu vei memora nimic. Pune telefonul in alta camera pentru a nu te tenta sa-l folosesti din 5 in 5 minute sa vezi daca ti-a dat cineva mesaj sau ai o notificare noua.Stabileste in fiecare zi o ora sau doua ore sau cat doresti tu de invatat si respecta-le, poti sa faci si pauze in care sa mananci ceva si sa bei.Gandeste-te ca daca esti concentrat termini mai repede decat daca esti super plictisit si stai sa te uiti pe pereti si apoi ca rasplata iesi pe afara si cumpara-ti o inghetata sau ceva de genu si petrece timp cu prietenii.Nu trebuie nici sa inveti toata ziua, te obosesti. Poti sa-ti subliniezi cu un pix colorat ideile principale si notiunile cele mai importante pentru a le vedea mai bine si pentru a le memora mai usor.Scrie frumos si ordonat ca sa intelegi mai usor cand te uiti peste caiet.Cam astea sunt sfaturile mele, mult succes!

4 răspunsuri:
| IonuţR1995 a răspuns:

Incearca sa scrii ceea ce trebuie sa inveti. Cauta-ti un mediu linistit, poate chiar undeva in natura. Sau ascultand si muzica linistitoare.

| madalinamadu a răspuns:

Depinde de memoria ta. Unii au o memorie vizuală mai bună şi dacă scriu ce vor să înveţe reţin mai uşor, iar alţii au o memorie auditivă şi reţin mai bine ceea ce aud.

| Miss2terious explică (pentru madalinamadu):

Eu am facut un test pe internet si mi-a iesit ca invat pe toate stilurile(si auditiv si vizual)...Deeci...cateva sfaturi pentru stilul vizual?

| Agenta000 a răspuns:

Cavit sau memo+