| anonim_4396 a întrebat:

As dori o explicare, in mare pentru subiectul 1, la romana la evaluarea nationala 2019...
Ma refer la ce posibile tipuri de exercitii credeti sau stiti ca se va da...
Gen eu stiu ca la exercitiul 1 se vor da sinonime si antonime, iar la 2 explicarea virgulei/cratimei... dar la 3, 4, 5 ce va fi posibil sa se dea?
Va rog frumos! big grin Chiar vreau sa iau o nota mare la romana.
Cred ca ati innteles ce vreau sa zic, nu prea ma pricep sa explic bine.

Răspuns Câştigător
| AndreeaCristina1992 a răspuns:

Buna.Pai la primul subiect la romana poate sa pice:
1.sinonime/antonime/omonime(mai rar)
2. diftongi/hiat/diftongi
3. Explicarea unui rol de punctuație
4.Modul de formare (convesiune, derivare)
5.Numărul de litere/sunete
6.Ce tip de rima/ritm/masura are poezia (daca este text liric)
7.Idei principale din text (daca este epic)
8. Poate ceva motiv sau morala desprinsă din text
9.Rolul cratimei
10.Transcrierea unui epitet/personificare/metafora
11.Semnificația unui vers

Compunere -EPIC -genul epic, basm, schița, nuvela, fabulă,
LIRIC-genul liric, pastel, doina
DRAMATIC-genul dramatic
Subiectul II
1. Cerință bazate pe text (sa fi atenta ca e posibil da te incurci)
2. Cerință in care sa indentifici titlul sau autorul textului.
3.Genul/numarul/cazul unor cuvinte
4.Modul si timpul unor verbe
5. Functie sintactică
6.Delimitare/formare unor propozitii subordonate

Sub III
O compunere imaginativă (sa cauti pe internet cât mai multe cuvinte speciale si deosebite cum ar fi IDILIC-adica peisaj frumos)

| anonim_4396 explică (pentru AndreeaCristina1992):

Multumec din suflet! Asta este raspunsul pe care il asteptam!

| AndreeaCristina1992 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu drag. Daca mai ai nevoie de ceva in legatura cu examenul, intreaba-ma.Succes!

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Andreeauta a răspuns:

Este posibil sa se dea mijloace de imbogatire a vocabularului, diftongi/trigtongi/hiat, idei principale/secundare, figrui de stil(daca este opera lirica) cam asa ceva am intalnit in subiectele pe care le am vazut pana acum