| Istudor_Sttidy_Bogdan_1991 a întrebat:

as dori sa stiu un manual de biologie si chimie organica ce contine tot ce trebuie invatat pentru admiterea la facultatea de medicina veterinara. Multumesc

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Vezi, spre exemplu, Tematica & Bibliografia de la Facultatea de Medicină Veterinară Bucureşti :

"BIBLIOGRAFIE SI TEMATICA

Disciplina BIOLOGIE

Biologie, manual pentru clasa a XI-a,

Autori: Dan Cristescu, Carmen Sălăvăstru, Bogdan Voiculescu, Cezar Th. Niculescu, Radu Cârmaciu, Editura Corint, 2008. Manualul a fost aprobat prin Ordinul MEC nr. 4742/21.07.2006, ISBN: 978-973-135-366-1

Tematică: tot manualul cu excepţia subcapitolelor de lucrări practice, teme şi aplicaţii, autoevaluare, noţiuni elementare de igienă şi patologie.

Disciplina CHIMIE ORGANICA

A. Chimie, manual pentru clasa a X-a,

Autori: Luminiţa Vlădescu, Corneliu Tărăbăşanu – Mihăilă, Luminiţa Irinel Doicin, ART Grup Editorial Bucureşti: Ediţia 2010. Manualul a fost aprobat prin Ordinul MEC nr. 3787/05.04.2005, ISBN: 9789731242408

Capitolele:

1. Introducere în studiul chimiei organice, pag. 5- 16

2. Hidrocarburi, pag. 17-90

3. Compuşi organici monofuncţionali, pag. 91-116

B. Chimie C1 – Manual pentru clasa a XI-a,

Autori: Elena Alexandrescu, Viorica Zaharia, Mariana Nedelcu, Editura LVS Crepuscul, Ploieşti: Ediţia 2006. Manualul a fost aprobat prin Ordinul MEC nr. 4446/19.06.2006, ISBN: 9737680073

Capitolele:

1. Compuşi organici cu grupe funcţionale simple, pag. 5-38

2. Reacţii chimice ale compuşilor organici, pag. 39-110" - SURSA :
http://fmvb.ro/social/?page_id=2587

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Modalitatea de admitere şi disciplinele/Tematica DIFERĂ în funcţie de facultate/localitate!

NU ai precizat localitatea!
Ar trebui să GHICIM din ce localitate este facultatea dorită de tine? rolling on the floor
Sau, vei veni din Constanţa ( spre exemplu ) în Cluj-Napoca?

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi, spre exemplu, Tematica & Bibliografia de la Facultatea de Medicină Veterinară Bucureşti :

"BIBLIOGRAFIE SI TEMATICA

Disciplina BIOLOGIE

Biologie, manual pentru clasa a XI-a,

Autori: Dan Cristescu, Carmen Sălăvăstru, Bogdan Voiculescu, Cezar Th. Niculescu, Radu Cârmaciu, Editura Corint, 2008. Manualul a fost aprobat prin Ordinul MEC nr. 4742/21.07.2006, ISBN: 978-973-135-366-1

Tematică: tot manualul cu excepţia subcapitolelor de lucrări practice, teme şi aplicaţii, autoevaluare, noţiuni elementare de igienă şi patologie.

Disciplina CHIMIE ORGANICA

A. Chimie, manual pentru clasa a X-a,

Autori: Luminiţa Vlădescu, Corneliu Tărăbăşanu – Mihăilă, Luminiţa Irinel Doicin, ART Grup Editorial Bucureşti: Ediţia 2010. Manualul a fost aprobat prin Ordinul MEC nr. 3787/05.04.2005, ISBN: 9789731242408

Capitolele:

1. Introducere în studiul chimiei organice, pag. 5- 16

2. Hidrocarburi, pag. 17-90

3. Compuşi organici monofuncţionali, pag. 91-116

B. Chimie C1 – Manual pentru clasa a XI-a,

Autori: Elena Alexandrescu, Viorica Zaharia, Mariana Nedelcu, Editura LVS Crepuscul, Ploieşti: Ediţia 2006. Manualul a fost aprobat prin Ordinul MEC nr. 4446/19.06.2006, ISBN: 9737680073

Capitolele:

1. Compuşi organici cu grupe funcţionale simple, pag. 5-38

2. Reacţii chimice ale compuşilor organici, pag. 39-110" - SURSA :
http://fmvb.ro/social/?page_id=2587

| Kostzy a răspuns:

Cauta pe scribd.Acolo gasesti carti online.