| Striker14 a întrebat:

As vrea sa citesc o carte despre mitologia greaca, dar nu sunt prea hotarat. Oscilez intre Iliada, Odiseea si Legendele Olimpului. Care ar fi cea mai buna din acestea 3?

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Salut! Eu iti recomand sa incepi cu volumul "Legendele Olimpului"(una dintre cartile preferate ale copilariei mele), apoi sa continui cu "iliada" si "Odiseea". Toate trei sunt carti care trebuie citite, iar ordinea preferabila este cea expusa de mine. Lectura placuta si o seara faina!

4 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Axeaza-te deocamdata pe Legendele Olimpului.Iliada si O diseea sunt niste poeme ample care deocamdata iti pun rabdarea la incercare.Probabil ca ai niste editii in proza.Acele iti sunt accesibile si poti sa le citesti pe toate.As spune ca tote sunt importante pentru cultura ta generala.

| corolav a răspuns:

În primul rînd „Legendele Olimpului".
Dar, încearcă să o găsești pe cea a rusului Kun.
Cea a lui Alexandru Mitru e doar o compilație și nu chiar cea mai reușită.
Apoi, într-o ordine cronologică, „ILIADA", „ODISEEA" și mai apoi, dacă poți, și „ENEIDA"( despre originea Romei).
Eu le-am citit pe toate mai înainte de a merge la liceu, adică înainte de 1960.
Și nu am regretat niciodată acest demers.
Lectură plăcută!

| Happinessssss a răspuns:

Eu am citit „Legendele Olimpului", și ți-o recomand, e foarte interesantă, spor!happy

| claudiamanea07 a răspuns:

Legendele Olimpului, eu asta am citithappy