| Nirvanaaa a întrebat:

As vrea sa dau examenul FCE si doream sa intreb cam cat de grea este pregatirea si cat de lunga(as vrea sa il dau in martie). Intentionez sa ma pregatesc singura.Nu sunt paralela cu engleza si am doar mici lacune.Si de asemenea, imi puteti recomanda niste carti bune pentru exersat? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Gabriela_Ariana_1998 a răspuns:

Poti sa fii si la zi cu engleza, daca nu ai pregatire data de un tutore specializat in particular, slabe sanse sa-l iei.Parerea mea e sa faci niste meditatii, asa poti exersa si partea scrisa, si partea orala.

| Nirvanaaa explică (pentru Gabriela_Ariana_1998):

Vad cum este si daca ma simt pregatita.De meditatii nu prea am cum, avand in vedere ca sunt a XII-a si fac si pregatire pentru medicina.Voi incerca sa vorbesc mai mult in engleza si voi vedea daca sunt capabila.Ca pregatirea e variabila...degeaba faci daca nu iti vin cuvintele pe moment...inspiratie sa ai laughing.Dar multumesc oricum, ma voi gandi serios.

2 răspunsuri:
| Legion7X a răspuns:

Nu îți trebuie meditații dacă te pasionează foarte mult engleza. Te poți medita singură sunt o groază de site-uri Britanice + video-uri pe Youtube care te meditează mai ceva ca un profesor.

Un sfat destul de bun ar fi să nu te axezi mereu numai pe exerciții sau chesti din acestea căci vei fi tot cu lipsuri. Pune accent pe vocabular adăugând tot mai multe cuvinte și vei fi de neîntrecut