| kikikikikikikikilovs a întrebat:

Astazi ma asculta la Geometrie la tabla. Din tot ce am invatat. Am invatat definitiile, etc, dar nu stiu la partea sa desenez sau la exercitii. Nici nu stiu sa fac un unghi adiacent, sau etc. Eu nu inteleg mai deloc matematica, chiar daca anul trecut am avut medie mare, dar acum nu stiu ce am...

SI mai am ceva de zis.

La vara vreau sa ma mut in alta tara la alta scoala etc, ce trebuie sa faca parintele, etc?

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Să zică „Dă, Doamne! ", „Doamne, miluiește! " și „ Amin! ".

| corolav a răspuns:

Unghi adiacent, practic, nu există.
Unghiuri adiacente sunt acele DOUĂ unghiuri care au o latură comună.
Adevărul este că nici nu întrebi pe profesor sau pe un coleg care știe.
Acolo nu vrei să te dai „că nu știi". Vii aici, unde nu știe lume cine ești, și umbli cu miloaga. Vezi, tu, de aia sunt atîția prostovani la momentul claselor a XI - a și a XII - a, pentru că la momentul clasei a VI - a ( după ce în a IV-a erau de 10) s-au trezit că aici nu înțeleg și le-a fost rușine să zică, acum, că ceea ce e nou nu mai pricep.
Ce vor zice părinții, despre al lor copil, care ieri era de 10 și azi e de nota 2?: NU?
Avem și noi ambiția noastră de fost premiant.
Vai de capul vostru, școlarii lu * pește, și învățătura pe care o mai primiți.
Și școlari proști, și părinți care nu știu pe ce cheltuiesc banii, iar de profesori nici nu mai vorbesc. Mai proști decît toți!
Le e frică să nu - și piardă scaunul ( adică RAHATUL).
Fă un unghi și apoi PRINTRE cele două laturi ale acestui unghi tragi o altă linie.
Ai o literă V și prin mijlocul ei, de sus în jos, mai tragi o linie.
Cele două unghiuri nou create se numesc UNGHIURI ADIACENTE. ( au o latură comună).