| marius9998 a întrebat:

azi am avut o discutie cu un prieten si mi-a zis ca la BAC iei spre ex 5 la romana 8 la geografie si 5 la istorie promovezi deoarece iese media 6, eu stiam ca cel putin 2 note trebuie sa fie peste 6 ca sa se ia in calcul promovarea. funda

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Are dreptate prietenul tau. Pentru a promova examenul de bacalaureat sunt 2 conditii: sa obtii la fiecare materie nota de cel putin 5 si media aritmetica a celor 3 materii sa fie cel putin 6. Cu notele aratate indeplinesti ambele conditii.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai note la toate materiile de este 5, ai luat BAC-ul, indiferent de media totala!
Ideea este sa nu iei sub 5, ca atunci pici BAC-ul!

| Jo17 a răspuns:

5+8+5= 18. 18:3= 5.
Dacă iei 6 la lb. romana sau la istorie vei lua media 6.