Întrebare recomandată | Ionut2143 a întrebat:

Care domeniu de la stiinte economice este mai bun din punct de vedere al gasirii unui loc de munca : finante-banci sau management? Vreau sa stiu unde sa merg la facultate si la una din acestea doua as merge dar dupa ce termin vreau sa si imi gasesc ceva loc de munca nu degeaba.

4 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

In nici una dintre cele doua, nu vei reusi sa iti gasesti usor loc de munca.

Intai de toate, ca economist nu vei reusi decat in vreo institutie financiara, sau ceva de genul acesta.

Ca economist dupa finante banci, mare lucru nu faci. E adevarat, ca la facultate o sa ti se predea la fiecare materie ceva ce sa iti spuna ce smecher poti sa devii: analiza economica, economia investitiilor, economie politica, drept, etc.

Dar nu vei stii sa faci nimic clar.

Pe de alta parte ca economist, dupa absolvirea managementului, iarasi mare lucru nu stii sa faci.

Ca o sa inveti managementul institutiilor, management public, managementul activelor, si alte neamuri de managementuri... Mare lucru nici aici nu vei face.

Sa iti gasesti de lucru in management, poate cel mai bine momentan ar fi pe chestii in it. Dar nu o sa ai cunostintele necesare.

Iar ca cineva sa te angajeze manager, cand tu nici macar nu stii sa vorbesti corect, mi se pare putin cam improbabil.

Eu as incerca sa inteleg in locul tau ca finante-banci sau management, reprezinta ca la liceu: mate-fizica sau mate-informatica.

Faci si la finante banci, teoria managementului, managementul intreprinderii, etc. Poate nu atat de aprofundat ca dincolo, la fac. de management, dar o faci si stii ce ai nevoie daca vrei sa cobori sa studiezi o anumita directie.

In plus, foarte rar am vazut la facultate sa te invete metodologii de management folosite. Si la final, facultatea de management valoreaza un rahat daca nu esti la PMI sau un alt institut de genul asta.

Eu te-as sfatui sa te mai uiti odata la toate astea. Si sa alegi ce ti-ar place sa faci de fapt.

Dar nu uita, ca fara o experienta in domeniu, o sa castigi la fel. Iar daca intrii intr-o banca, ce crezi ca ai putea sa devii? Iar ca manager - nu vei face prea curand slujba asta.

Trebuie sa ai si experienta si lookul si vorba dulce de manager. Si cu gandirea de manager te nasti rarut.

Nu vreau sa te sperii. Iti spuneam care este adevarul. E adevarat ca daca esti rupt din stele, atunci nu prea conteaza, in ambele vei reusi.

Dar raspunsul meu era pentru cineva din lut romanesc, nu rupt din stele happy

| RaulMA a răspuns:

Din cate stiu in amandoua ti-ai gasi un loc de munca, mai greu putin dar iti vei gasi, din punct de vedere financiar cred ca management e mai bun dar si finante banci e foarte bun. E alegerea ta cu care vrei sa continui, P.S. un sfat. Uita-te pe net si cautati ce doresti sa stii, informatii, detalii etc despre cele doua. O seara placuta. Funda?

| mihaineacsu a răspuns:

Ambele facultati, teoretic, sunt bune, si promit un loc de munca decent
Eu sunt broker in piata de capital, am foarte multe colege/colegi care au terminat finante-banci, si se plang ca nu isi gasesc in domeniu

Finante-banci, se plateste prost, trebuie sa ai vreo 20 de ani experienta, sa ajungi la un salariu cat de cat decent. Iar in management, nu te baga nimeni din prima, mai ales cu un salariu bun
In ultima vreme, din ce in ce mai multa lume, se fereste de banci. de credite, de depozite, de asset management.Lurul asta o sa duca la reducerea operatiunilor, si bineinteles, reducerea de personal

Cel mai bun domeniu, din punct de vedere al remuneratiei, este piata de capital.
Tot ce iti trebuie pentru o cariera in domeniu, este deschidere catre oameni, si placerea de a comunica

Daca vrei sa stii mai multe despre domeniu, iti stau la dispozitie

| MateoTrad a răspuns:

Pai dupa ce termina licenta, indiferent pe care din ele o alegi pe diploma va scrie "economist"... Dupa ce termini management-ul ai cunostinte si de finante banci, dar daca termini finante banci nu ai cunostinte de management, si in plus daca vei avea vreodata propria firma ti-ar fi de folos managementul.Totusi gandeste-te putin si la marketing... este o specializare cu foarte multe domenii de angajare.
Eu unul sunt pe clasa a 10-a si am fost pus in aceeasi postura ca tine... intr-un final am decis: MANAGEMENT!