| FlorinSalamNr1 a întrebat:

Care e faza cu chiulitul la facultate? Mai multi colegi mi-au spus ca la facultate poti lipsi cand vrei tu, fara absente si ca poti veni doar la examene. E adevarat?

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Depinde de facultate, o facultate care se respecta nu te lasa sa faci absente cate vrei tu. Poti sa faci maxim 20% din numarul total de ore, asta inseamna in general cam 1-2-3 absente la fiecare materie (absente pe care le faci de obicei de craciun, paste si restul, pentru ca la facultate nu mai ai vacante de 2-3 saptamani ca in liceu, daca vrei sa ai o vacanta iti faci absente, si le faci pe alea putine pe care ai voie sa le faci), care trebuiesc recuperate, adica sa iti citesti cursul pierdut si sa mergi la prof cu un "rezumat/conspect" si sa-i dovedesti ca l-ai inteles sau daca ai intrebari sa le pui. Ce e peste numarul ala de absente trebuie platite (si nu sunt ieftine). Daca faci o facultate din Comuna Dealu Pietros poti sa nu te duci deloc... in cazul asta nu stiu de ce ai mai face-o. Doar pentru diploma? Mai nou toata lumea are facultate, diploma nu te mai ajuta cu nimic daca nu ai si facut si invatat ceva in facultatea aia. Deci nu poti lipsi cat vrei ca nu intri in examene daca nu iti platesti si recuperezi absentele.

3 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Depinde de pretentiile de prezenta ale profesorului. Poti sa imi spui si mie cum iei examenul, daca tu nu ai fost la cursuri si seminarii?

| untu a răspuns:

Nu apleca urechea la ce spun ceilalti colegi ca poti lipsi de la facultate cand vrei tu! Nu poti lipsi la cursuri, pentru ca este obligatoriu, dar cine a platit taxele de intrare si anuale la facultate? Deci nu arunca banii aiurea degeaba, dar sa straduiesti sa fii atent la ore si sa inveti cat mai bine!

| JesseH a răspuns:

Depinde de facultate, depinde și de profesor, de materie. La aceeași facultate poți întâlni situații diverse.

În principiu, la facultate mergi ca să te pregătești pentru un loc de muncă. happy Din experiență, oamenii gândesc mai matur la vârsta asta și profesorii acceptă că poți avea probleme justificate care să te facă mai puțin prezent.

Tot din experiență, orele chiulite în facultate s-ar putea să le recuperezi la locul de muncă, învățând contra-timp lucruri pe care le puteai ști deja dacă foloseai mai bine ocaziile. happy