| Polinco a întrebat:

Salut TPU!

Care engleză este folosită mai mult în lume? Engleza Americană sau Engleza din Marea Britanie? Care este mai ușor de învătat și care este mai bună? Vă mulțumesc?

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Limba de baza este engleza britanica, academica.
Restul sunt dialecte, folosite diferit in diferite regiuni ai lumii.
Deoarece sunt foarte multi vorbitori de engleza care au alta limba materna, ajungem la concluzia ca, vorbitorii englezei britanice (academic-literare) sunt mult mai putini decat vorbitorii dialectelor. Asa se face ca, in SUA, India, Australia etc. mult mai multi vorbesc engleza dialectica decat ceea britanic-academica.

| Anonimat2001 a răspuns (pentru Bula):

Gresit. Engleza americana e limba de baza in zilele noastre, engleza britanica e cea pura iar Engleza americana e considerata limba separata chiar daca e un dialect in acelasi timp, engleza in India nu are un dialect anume pentru ca nu e limba oficiala. ''Engleza dialectica'' Doamne fereste'' rolling on the floor Numai cucuruzi raspund

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Engleza este vorbită diferit în lume. Ca limbă oficială este folosită în India de exemplu unde sunt 1 miliard de oameni. Nu există cea mai bună.

| Sofer a răspuns:

Ambele.

| Zuzu1991 a răspuns:

Americana
englejii sunt cam snobi, iar calculatoarele si internetul vin in primul rand de la americani, nu de la englezi

| mastadont a răspuns:

Dacă încă nu ști bine engleză atunci acest lucru nu ar trebui să te preocupe, diferențele între cele două limbi există însă nu reprezintă un impediment. Cele două limbi pot fi comparate cu limba română vorbită în România și cea vorbită în Moldova. Diferențe există însă vorbitorii se pot înțelege între ei. Eu aș spune, mai degrabă, că sunt dialecte ale aceleiași limbi și nu două limbi distincte însă asta e deja pe lângă subiect.
Sfatul meu e să înveți limba engleză bine și abia apoi să te preocupe diferențele de nuanță între cele două. Eu prefer versiunea americană pentru că este mai ușor de scris însă folosesc și engleza britanică dacă am de redactat ceva mai formal, se pretează mult mai bine la astfel de lucruri.

| Anonimat2001 a răspuns (pentru mastadont):

E cam slaba comparatia si cam fara sens. Engleza Americana e o limba diferita de Engleza Birtanica desi tot Engleza e! Engleza Americana e o limba proprie cu dialectul britanicilor vorbit acum 3 secole. Limba Moldoveneasca nu exista e doar Romana cu dialect Moldovenesc care e folosit si in Romania : Iasi, Vaslui, Galati

| mastadont a răspuns (pentru Anonimat2001):

Țin să te contrazic, dialectul vorbit în iași, galați, Suceava nu e același cu cel vorbit peste prut. În ceea ce privește engleza, și cea britanică și cea americană au o rădăcină comună, engleza secolelor XVI XVII. De acolo însă, ambele s-au modificat în oarecare măsură. Rămâne însă faptul că vorbitorii celor două se pot înțelege așa că eu susțin în continuare că engleza americană este doar un dialect. În fond, engleza americană provine de la coloniștii britanici stabiliți pe noul continent. În ceea ce privește diferențele față de secolul xvi să zicem, e chiar invers. Engleza britanică încă menține un stil învechit de scris, de ex favourite în british english și favorite în varianta americană. Cele două țări au avut mereu relații de un fel sau altul, de pace sau de război, însă mereu a existat o comunicare între cele două națiuni, nefiind de mirare deci că dialectele nu sunt chiar așa de diferite cum cred unii.

| Anonimat2001 a răspuns (pentru mastadont):

Ba da, sunt din Iasi si vorbesc exact ca un moldovean, moldovenii mai au cuvinte inventate de ei. Nu e nevoie sa dai copy paste iar engleza americana e engleza britanica veche, engleza birtanica a suferit schimbari prin secolele 18-19. Engleza U.K ramane engleza pura deoarece Regatul Unit e tara mama de unde provine limba. Daca vine un american in uk nu prea se intelege cu englezii. Dialectele sunt foartee diferitee my friend, cauta parerea unui american sa vezi ce zice. Accentul american seamana cu accentul australian, nici decum cu cel britanic. De Suceava nu am zis nimic apropo, acolo e mai mult influenta din Bucovina nu din Moldova chiar daca se afla pe regiunea MD. Cya

| Legion7X a răspuns:

Engleza americană. engleza britanica se pune cam mult accent pe diferite chestii iar gramatica este mult mai organizată

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Engleza Americana e mai vorbita deoarece populația SUA este mai mare decât a Angliei. Lucrurile nu sunt alb-negru. Există și accentele australian, neo-zeelandez, kenyan, sud-american, indian etc. care nu se incadreaza nici la una, nici la alta. In general daca ai o engleză mai de balta sau care nu se incadreaza nici nici, se bagă la americană, fiind acolo de toți și de toate. Engleza britanică e mai grea, e foarte greu să reproduci bine acel accent. In schimb la americana, poate nu faci tu accentul fix pe fix, dar se accepta, treaca-mearga, fiind multe accente si multe națiuni care o vorbesc in toate felurile.

| tonyc7 a răspuns:

Engleza americana, evident, este folosita mai mult in lume! Ea este si mult mai usor de invatat.
Engleza britanica, adica cea cu accent, adica engleza pura, o pot vorbi doar cei nascuti sau crescuti de mici in Marea Britanie si care aleg sa ramana in continuare cetatenii acestei tari.