| vladmessi10 a întrebat:

Care este diferenta dintre angiosperme monocotiledonate si dicotiledonate?

Răspuns Câştigător
| TheVampireDiaries01 a răspuns:

Buna!
Angiospermele monocotiledonate: samanta plantelor are doar un singur cotiledon.
Angiospermele dicotiledonate: samanta plantelor are doua cotiledoane.
Bafta la scoala!

2 răspunsuri:
| thedistroyer a răspuns:

Stiu ca am facut prin clasa a 5. Cele dicotiledonate sunt gen fasolea. Origum fiind angiosperme au samanta invelita in fruct. Stiu ca monocotiledonata era laleaua big grinCam atat stiu.

| radupopa a răspuns:

La monocotiledonate emvrionul are un singur cotiledo, iar la dicotiledonate embrionul are doua cotiledoane.La monocotiledonate florile sunt pe tipul 3, iar la dicotiledonate florile sunt pe tipul 4 sau 5.Bafta!