| anonim_4396 a întrebat:

Cateva sfaturi pentru evaluarea nationala?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Învață din timp
Încearcă să nu ai emoții cand ajungi acolo
Ignoră persoanele din jurul tău care spun,, vai ce greu o sa fie"
Nu te stresa prea mult, e ca o teză sau recapitulare. O sa vezi, după ce ieși de acolo o sa fii ceva de genul,, serios? Pentru asta m-am stresat eu atât?"
Fa exercitii inainte cu câteva zile
Încearcă sa nu înveți mecanic
Sper ca te-am ajutat!

3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Învață, nu ai încotro.

| Ionelymary a răspuns:

Fă cate o varianta zilnic. Verifica varianta ce se da pentru copiii olipici, rezolv-o si pe aceea. De obicei este foarte asemănătoare cu ce se va da. Daca vrei, spune o rugăciune inainte de probe. Mult succes!

| andre25 a răspuns:

La română va trebui să înveți toate speciile genului epic, liric, inclusiv ele și genul dramatic, subordonatele, diatezele, semnele de punctuație și de ortografie, părțile de vorbire și de propoziție, etc. Eu te sfătuiesc să faci multe modele pentru evaluare și să fii atentă în clasă la ceea ce explică profesorul.
La matematică îți va fi ușor dacă ai înțeles-o din clasa a 5-a. Dacă nu, eu zic să înveți toate formulele de la geometrie. Pe mine m-au ajutat mult. Oricum, trebuie să o iei din timp cu învățatul dacă vrei o notă bună și nu trebuie să te sperii de această evaluare. Nu e chiar așa de greu dacă înveți și în plus, sunt multe locuri la licee, ai unde să intri.
Ai putea să îți faci un caiet la română, unde să poți scrie diferite definiții. La matematică la fel, dar acolo poți scrie rezolvările exercițiilor după care să te iei și tu.