| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

cati soldati avea o legiune romană? Am vazut ca in filmele istorice generalii si senatorii vorbeau de legiuni dar nu stiam cati soldati sunt intr-o divizie ca asta.
Cum era organizata armata romană?

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

5mii
https://www.google.com/search?q=roman+legion+how+many+soldiers
mi-a facut pop-up MARE - 5mii

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Bizon95):

Bizon95 daca nu te superi poti sa imi spui cu cati soldati a plecat Cezar sa cucereasca Galia?
Cati soldati au fost in razboaiele daco-romane 101-102 si 105-106 de ambele tabere? adica si dacii efectivul de trupe, numarul lor.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Bizon95):

Ok, mersi mult.

5 răspunsuri:
| Alexuţ02 a răspuns:

Interesanta intrebare, ma bucur ca exista interes pentru asa ceva.

Legiunea standard era alcatuita din 4200 de infanteristi si 300 de calareti, dar deseori, erau mobilizati si rezervisti caci efectivele se micsorau inevitabil în timpul campaniilor din cauza bolilor, pierderilor pe câmpul de lupta si din alti factori. În momente de criza, Senatul mobiliza legiuni formate din 5000-6000 de soldati. Barbatii cei mai bogati, fiind în numar mic, formau cavaleria (equites), împartita în 10 subunitati (turmae) comandate de trei decurioni sau ofiteri care comandau zece oameni. Nucleul cavaleriei era reprezentat de cele 18 centurii escvestre, alcatuite din cetatenii cei mai bogati care aveau dreptul sa fie despagubiti pe deplin daca îsi pierdeau caii în lupta. Calaretii adoptasera echipamentul grecesc, luptând în formatie strânsa, echipati cu lance, spada si scut, si protejati de coif si platosa.

dupa ceva cautari mai amanuntite am gasit asta, sper ca te-a lamurit... am citit si eu, mi s-a parut interesant ^^

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Alexuţ02):

Se spune ca armata romană era cea mai organizata si cea mai puternica din antichitate pana la impartirea imperiului.
Din moment ce mi-ai raspuns poti sa imi spui cu cati soldati a plecat Cezar sa cucereasca Galia?
Cati soldati au fost in razboaiele daco-romane 101-102 si 105-106 de ambele tabere? adica si dacii efectivul de trupe, numarul lor.