| DorofteiLuptatorul a întrebat:

ce metode ati folosit/ folositi ca sa invatati pentru examenu din a 8 a, ajutor pls?

Răspuns Câştigător
| Andrei200202 a răspuns:

Nu le faci in prostie, cu cat faci mai multe subiecte si o sa înțelegi sa faci fiecare exercițiu cu atat o sa ai mai multe șanse sa iei si o notă mare la evaluare.

12 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Depinde de ce nota vrei sa iei si de cat consideri ca esti in momentul de fata.

| Ineys a răspuns:

Sincer, nu mai tin minte, dar pentru examenele actuale, citesc, incerc sa scriu pe foaie ce-mi amintesc, si apoi citesc iar, si repet procesul pana reusesc sa scriu pe foaie tot fara a ma mai uita la notite.

Desigur, ajuta foarte mult sa intelegi ce inveti. Daca inteleg un concept il retin din prima, daca nu... incerc sa-l inteleg mai intai.

| Andrei200202 a răspuns:

Eu sincer nu m-am pregatit pentru examenul ala, acum imi cam pare rau ca sunt intr-un liceu mai slab, intr o clasa plina de primate care deranjează orele, azi spre exemplu aruncau cu hârtii in ora in niste colegi linistiti, deranjand ora, profa oprindu se din predat, plictisita si ea de țărănelile astea.
Poti folosi metoda invat ca sa nu intru la un liceu prost, plin de cretini. Depinde acum si ce fel de persoana esti.
Metode reale nu prea stiu sa ti enumar, doar invata bine sa argumentezi alea la romana, a stai ca mi-a venit o metoda:
Cauta pe net variante evaluarea națională și fa cat de multe poți, atat la română cât și la matematica. Cu cat faci mai multe, o sa iti vina foarte ușor la examen, fiind deja obișnuit cu exercițiile.

| DorofteiLuptatorul explică (pentru Andrei200202):

@Andrei200202 Deci voiai sa spui ca daca eu ma apuc sa fac modele in prostie la ro si la mate pana la examen o sa fiu obisnuit cu exercitile si o sa stiu lectiile asta insemnand ca o sa stiu foarte bine la examen?

| DorofteiLuptatorul explică (pentru Andrei200202):

A scuze pentru exprimare, cand am zis in prostie m-am referit la multe

| Andrei200202 a răspuns (pentru DorofteiLuptatorul):

Nu i nimic, succes la invatat si sper sa faci ce ti am zis, e destul de usor sa iei un 7-8 la romana, la matematica nu ma prea pricep, dar daca o sa faci multe teste cum ti am zis(dar sa le faci, daca nu stii un exercițiu cauti pe net rezolvarea sau vorbesti cu un profesor) te asigur ca o sa fie floare la ureche la examen. Trebuia doar sa te obișnuiești cu exercițiile, si o s o faci daca te tii de variante. Incearca sa rezolvi cate una pe zi mate/română.

| Andrei200202 a răspuns (pentru DorofteiLuptatorul):

Nu le faci in prostie, cu cat faci mai multe subiecte si o sa înțelegi sa faci fiecare exercițiu cu atat o sa ai mai multe șanse sa iei si o notă mare la evaluare.

| Osneros a răspuns:

La fel ca si acum: sunt atent la ore si ma mai uit peste material doar daca nu sunt convins ca l-am inteles.

| cosmin1324 a răspuns:

La mate baga tutoriale pe YouTube unde rezolva subiecte. La romana toceste comentarii si rezumate.

| TheWhiteDemons a răspuns:

Scrie si rescrie totul pe foaie dar ia numai esenta subiectului, iar inainte sa te culci doar aminteste-ti ce ai scris si nu arunca foile rescrise poate iti ramane in cap o fraza scrisa si conspectata de tine si repeti de pe ce ai rescris, e mai simplu, un fel de rezumatul rezumatuulihappy

| Ioana184 a răspuns:

Mai răruț cu telefonul și mai mult cu cărticica, nu o să poți copia,, învață 1, 2, mai fă o pauza, și încearcă să scrie pe o hârtie ca un auto test și vezi ce ai învățat

| DabiJaWL a răspuns:

Eu am invatat tot inainte cu o saptamana, am tocit toata materia de pe 5-8 intr-o saptamana rolling on the floor) am stat in casa si am invatat. Asta doar la romana, am luat 8, 20, la mate nu m-am descurcat si am luat sub 5 pentru ca oricum sunt praf la mate si nu invatasem nimic, acolo nu ai cum sa inveti intr-o saptamana rolling on the floor) Ma asteptam sa iau peste 5 totusi si acum regret ca nu am depus dupa contestatie, oricum nu aveam nimic de pierdut pentru ca tot intram la liceul unde sunt acum

| Teilor a răspuns:

Nu ti fa planuri ca o sa poti copia..asa ca invata!