| anonim_4396 a întrebat:

Ce opere trebuie să înveți pentru Bac la română la profilul tehnic/tehnologic

Răspuns Câştigător
| Elieee a răspuns:

Alexandru Lăpușneanul de Costache Negruzzi (nu este autor canonic)- perioada pașoptistă, nuvelă istorică, romantică
Moara cu noroc de Ioan Slavici- nuvelă realistă, psihologică
O scrisoare pierdută de I.L. Caragiale
Iona de Marin Sorescu- dramă modernă
Povestea lui Harap-Alb de Ion Creangă- basm cult
Luceafărul- de Mihai Eminescu sau alte poezii scrise de el (Odă în metru antic, Floare albastră)- romantism
Eu nu strivesc corola de minuni a lumii de Lucian Blaga- modernism
Riga Crypto și lapona Enigel de Ion Barbu - modernism sau alte poezii scrise de el (din ceas dedus parcă, eu am făcut Riga)
Flori de mucegai sau Testament de Tudor Arghezi - modernism
Aci sosi pe vremuri sau În grădina Ghetsemani de Vasile voiculescu - tradiționalism
Leoaică tânără, iubirea de NIchita Stănescu - neomodernism
Ion de Liviu Rebreanu - roman realist, obiectiv
Enigma Otiliei de George Călinescu- roman realist, obiectiv, citadin
Moromeții de Marin Preda
Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război de Camil Petrescu- singurul roman modernist, singurul roman subiectiv
Baltagul de Mihail Sadoveanu- roman tradițional, realist
Condiția omului intelectual : Ștefan Gheorghidiu (Ultima noapte de dragoste...), Felix Sima (enigma Otiliei), Herdelea (Ion)
Condiția țăranului: Ilie Moromete (Moromeții), Ion, Gheorghiță (Moara cu noroc)
Romane obiective: enigma Otiliei, Moromeții, Ion
Roman subiectiv: ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război
Roman interbelic: toate, în afară de Moromeții care este roman postbelic.
Roman citadin: enigma Otiliei, ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război

3 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

Poate saracul trece a 12-a laughing

| Rs_Mirela_1999 a răspuns:

Profilul pe care il ai cu Tehnologic este la fel ca si Comert. Eu am avut profilul Comert iar operele pe care ar trebui sa le inveti pentru bag este:
Baltagul
Luceafarul
Maitrey
Eu nu strivesc corola de minuni a lumii
Iona
Ion
Morometii
Riga Crypto si lapona Enigel
Plumb
O scrisoare pierduta
Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi
Enigma otiliei
Moara cu Noroc
si
Poveste lui Harap-Alb