| Denis19999 a întrebat:

Ce profil ar trebui sa urmez pentru a deveni psiholog? Filologie sau Stiinte Sociale? Si de ce (care este diferenta intre cele doua)?

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
http://www.copsi.ro/
Nu cred ca este nevoie de un anumit profil...(totusi, ti-as sugera la filologie, deoarece mi se pare mai usor)ci mai degraba de facultate, apoi master, un atestat de la Colegiul Psihologilor din Romania si ceva practica.
Sper ca te-am ajutat.
Pace!

| CristinaSNC a răspuns:

Eu sunt la filo, nu e mare diferenta intre cele doua profile. La ambele se fac cam aceleasi ore, la stiinte sociale mai faci mate pana in a 12-a, cred ca o ora pe saptamana. Bac-ul la ambele profile este la fel, se da romana si istorie + proba la alegere. Psiholog poti deveni de la ambele profile, atat timp cat urmezi o facultate dupa liceu.

| Angelica_Stoica_1975 a răspuns:

Nu prea conteaza, sunt cam la fel, numai ca la stiinte se pune mai mult accent pe relatia cu oamenii prin numarul cu o idee mai mare de ore la materiile socio-umane si prin tezewinking