| PascuBogdan a întrebat:

, ce specialitati militare sunt la soldat si gradat profesionist?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Este improprie exprimarea"specialitati"! De fapt, "soldat si gradat profesionist" inseamna ca esti un executant/luptator special instruit intr-o arma din cadrul fortelor Armatei Romane.Deosebirea intre soldat(catana) si gradat profesionist este ca, acesta din urma, poate sa indeplineasca si functia de comanda in cadrul unei microstructura de tip echipa, echipaj, post de lupta, grupa(alcatuite din soldati).

| PascuBogdan explică (pentru alessia5158):

Si ce tipuri de arme sunt?

| alessia5158 a răspuns (pentru PascuBogdan):

"arme", in sens de Fortele terestre sau Fortele maritime din cadrul Armatei Romane.