| DieterBortscher a întrebat:

Chiar este bacalaureatul atat de greu precum spun unii?
Eu voi da bacalaureatul la limba romana, biologie si matematica.
Am in plan ca la matematica sa iau cel putin nota de trecere, iar la romana si biologie sa dau maximul.
Pe parcursul celor 4 ani de liceu am fost un elev care cel mai bine invata direct din clasa. Am fost un elev cu mediile intre 8.50-9.10. Nu mi-a placut niciodata sa tocesc ceea ce invat. Mereu am invatat pe intelesul meu si mereu am avut rezultate foarte bune.
Cum stau cu pregatirea pentru bac? Am colegi care stau in fiecare zi cate 6 ore sa invete. Eu, sincer, nu am stat sa repet atat de mult. Am facut cateva subiecte de bac si stiu sa le rezolv foarte bine. Nu stiu cum sa spun, dar am o siguranta ca 100% voi lua bacul. Am siguranta ca la romana si la biologie voi manca foile si ca il voi lua 100%. Poate ca la matematica ma gandesc cateodata ca "daca nu o sa il iau", cu toate ca note mai mici de 7 nu am avut pana acum la matematica si subiectele 1 si 2 le pot face super bine. Problema la mine e ca de multe ori nu inteleg enunturile, cu toate ca as sti sa le rezolv daca le-as intelege.
Eu cel putin cred ca o sa fie bine. Asa cum am spus, am siguranta ca voi lua bacalaureatul! De obicei orice lucru pe care mi-l puneam in plan sa il fac, il faceam cu success 100%. Asa sunt eu. Voi ce parere aveti?
PS: Colegii de care spun eu ca stau cate 6 ore pe zi sa invete sunt cei care in timpul liceului au fost elevi de nota 5-6, elevi mediocri.

7 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Este ușor sau greu în funcție de pregătirea fiecăruia.
La română dacă știi operele, ești sigur. Eu am luat 7.50 cu toate că nu am știut despre ce scriu, habar n-aveam ce e cu balena și de ce l-a înghițit pe autor laughing Dar am scris ca e cea mai bună operă si că m-a fascinat și mă regăsesc în poveste etc.
Biologie: cu ce mi-am adus aminte din generală, am trecut. Nici nu știu să fi făcut biologie in liceu.
Matematică, cu mare greu, e drept, am luat un 5. Nici nu știu cum. Pt mine mereu matematica a fost o problemă în sine.
Dar dacă tu ești așa sigur, bravo! Totuși nu strică să intensifici eforturile, o notă cât mai mare îți asigură un loc la fără plată, si crede-mă, când e vorba de bani, contează și o sutime

| DieterBortscher explică (pentru valentingb):

Spre fericirea mea, din toate operele pe care trebuia să le știu, doar 3 dintre ele le-am știut, și a picat fix ceea ce știam cel mai bine. O să fiu depunctat doar pentru scrisul de doctor. În rest, am făcut toate subiectele perfect și la toate am trecut peste minimul de cuvinte pe care îl cerea. La Sub3 am scris peste 400 și ceva.

| sierra1 a răspuns:

"bacalaureatul atat de greu precum spun unii?"

e ca-n bancul cu vulpea și strugurii acri. Analfabeții vor zice mereu că e foaaaarte greu

| AnastasiaK a răspuns:

Nu, bac-ul nu e deloc greu. E un examen submediocru.

| DieterBortscher explică (pentru AnastasiaK):

Fac parte din liceul cu cele mai mari rate de absolvire din judetul meu, adica din Timis, cu o rata de peste 80% a elevilor care iau bacul. Mie cel putin am vazut o chestie destul de interesanta, si "schema" asta a mers si la examenul din clasa a 8-a, si la simulari. Mereu am putut sa ma jur faptul ca bacalaureatele si examenele sunt la fel in fiecare an. Mereu am avut o siguranta pe mine ca il voi lua, si m-am uitat peste examenele din anii trecuti. Absolut toate sunt la fel, si mereu am mers pe premiza asta. Si in a 8-a nu m-am pus sa repet cine stie ce. Pur si simplu m-am uitat peste examenele trecute, si exact asa a fost... Aceleasi exercitii, aceleasi subiecte, doar schimbate putin... Si le-am promovat! In afara de limba romana, pot sa ma jur ca si acum o sa fie exact la fel, si nu imi dau seama de ce. exact acelasi bacalaureat in fiecare an, doar ordinea exercitiilor diferita si putin schimbate.

| AnastasiaK a răspuns (pentru DieterBortscher):

Wow, ai descoperit America...toata lumea stie ca e acelasi model de examen in fiecare an, nu e vreun secret. Cand se schimba ceva la structura, se anunta si se fac alte 15 mii de modele publice.

La asa examen nu ar trebui sa fie de lauda ca-l promovezi, ci de toata jena daca NU o faci.

| Alverto a răspuns:

Tu și Selly ce mai sunteți siguri pe voi laughing