| Ginu a întrebat:

Cine imi poate explica cum se deduc formulele pentru inecuatiile trigonometrice? De la profa nu am inteles. In carte nici atat nu e explicat. Am incercat singur, dar nu se primeste. Help!????????????????

3 răspunsuri:
| Ioanaah a răspuns:

Din cate stiu, trebuie să le înveți pe de rost. Nu știu pe cat te a ajutat, dar atât știu și eu.

| Ginu explică (pentru Ioanaah):

Profa a spus ca ea tot nu le stie pe de rost dar cu ajutorul cercului le deduci usor.

| BlueDark a răspuns (pentru Ginu):

Care cerc?! Trigonometrie tocmai de aici vine(tri=trei, gonio=ungi).
Deci trigonometria e doar cu triunghuri.